Aktualności

  • Lubelskie zaprasza na majówkę 2025

    01-05-25
    04-05-25
    Dodano: 25/04/2025

    Lubelskie zaprasza na majówkę! W przygotowanym przez nas artykule znajdziesz informację na temat wydarzeń oraz dostępności muzeów i atrakcji w województwie lubelskim w dniach 1-4 maja 2025. Odpocznij w regionie, gdzie kontakt z naturą staje się podstawą do wypoczynku i regeneracji.  ...

     
  • Życzenia Wielkanocne

    Dodano: 19/04/2025

    Spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych życzą Zarząd i Pracownicy Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

     
  • Lubelskie zaprasza na Wielkanoc 2025: atrakcje i muzea

    19-04-25
    21-04-25
    Dodano: 11/04/2025

    Święta Wielkanocne to nie tylko czas spotkań przy świątecznym stole, ale także okazja do wspólnego odkrywania najciekawszych miejsc w regionie. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy informacje o muzeach i atrakcjach województwa lubelskiego, które w okresie świątecznym (19-21.04) będą ...

Gardzienice to niewielka wieś malowniczo położona nad Giełczwią, 30 kilometrów na południowy-wschód od Lublina. Zespół pałacowo-parkowy należący niegdyś do rodów Orzechowskich, Czarnieckich i Potockich, jest siedzibą Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, tworzącego unikalne spektakle na motywach archaicznych i starogreckich.

Już w XV–XVI w. w miejscu obecnego pałacu w Gardzienicach istniało założenie murowane o charakterze obronnym. Wybudowany na początku XVII w. pałac był dwukrotnie niszczony: w 1648 i 1656 r. Odbudowany został prawdopodobnie przez Wacława Hulewicza, kasztelana bracławskiego w 1677 r., a następnie rozbudowywany był od 1689 r. przez Stefana Stanisława Czarnieckiego – bratanka hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego. W pobliżu znajdują się ruiny XIX-wiecznej gorzelni oraz wieża widokowa z pięknym widokiem na okolicę.

Legenda opowiada o strachach panoszących się po podziemiach pałacu. Podobno z ich powodu Katarzyna, córka Stefana Czarnieckiego, pogardziła majątkiem i wyjechała do Lwowa. Od tego czasu miejsce nazywano Gardzienicami. Podaje się też, że Szwedzi w drodze na Częstochowę, w miejscowych lochach znaleźli wiele drogocennych rzeczy, a wśród nich siodło wysadzane turkusami.