Ziemia Hrubieszowska położona jest w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego. To niezwykle malowniczy i ciągle nieodkryty zakątek Polski. Hrubieszów, jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Polski, a przebiegająca w okolicy granica polsko-ukraińska jest jednocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. Położony na pograniczu kultur i religii teren posiada bogate dziedzictwo kulturowo-historyczne. Ślady osadnictwa sięgają kilku tysięcy lat. Czekają na Ciebie unikalne zabytki, piękne lasy, czyste powietrze oraz wyjątkowo piękna rzeka Bug. 

 

PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (4 DNI)

 

DZIEŃ 1

Hrubieszów

W Hrubieszowie znajduje się sporo pięknej, drewnianej architektury, dzięki której można poczuć atmosferę kresowego miasta. Elementy wyposażenia dawnej izby czy zagrody, a także inne ekspozycje można zobaczyć w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, mieszczącym się w  jednym z najciekawszych zabytków Hrubieszowa – Dworku "Du Chateau”. Miłośnicy Bolesława Prusa mogą zobaczyć jego pomnik i starą plebanię parafii pw. św. Mikołaja, w której przyszedł na świat. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Hrubieszowa jest cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP – jedna z dwóch w świecie cerkwii z trzynastoma kopułami. Na uwagę zasługują też: Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także Zespół Klasztorny Dominikanów. Przykładem wielokulturowości miasta jest wąska uliczka w centrum, do złudzenia przypominająca handlowe dzielnice Bliskiego Wschodu. 

 

DZIEŃ 2

Hrubieszów – Kryłów (20 km) – Masłomęcz (15 km) – Hrubieszów

W okolicach Hrubieszowa znajdują się liczne wczesnośredniowieczne cmentarzyska, kurhany i inne odkrycia archeologiczne. W Gródku odkryto największe w Europie cmentarzysko gockie. Koniecznie wejść trzeba na wieżę widokową, która stoi na krańcu ścieżki historyczno-przyrodniczej „Królewski Kąt”. Nad zakolem Bugu, czeka na zwiedzających eklektyczny pałac w CzumowieRegionalną Izbą Historyczną. W miejscowości Ślipcze znajdują się tajemnicze kurhany z „Mogiłą Chrobrego” i malowniczy przełom Bugu, a w Kosmowie pozostałości zespołu dworsko – pałacowego. W Kryłowie do odwiedzenia są ruiny zamku Ostrorogów i kapliczką św. Mikołaja z wilkiem. Docierając do Masłomęcza, w którym ówczesną stolicę regionu założyli Goci w II w. n.e., można przenieść się w czasy starożytności. Znajdują się tu wykopaliska i zrekonstruowana Wioska Gotów.

 

DZIEŃ 3

Hrubieszów – Strzyżów (18 km) – Horodło (8 km) – Maziarnia Strzelecka (25 km) – Dubienka (25 km) – Teratyn (12 km)

W Dziekanowie znajduje się murowana kuźnia, zarządcówka Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego i pomnik Stanisława Staszica, a w pobliskim Moroczynie ruiny zespołu dworskiego z XIX w. wraz z parkiem i stary cmentarz prawosławny. W Strzyżowie mieści się późnobarokow pałac z XVIII wieku i drewniany kościół. Układ urbanistyczny dawnego miasteczka z czworobocznym rynkiem z i ulicami wychodzącymi z jego naroży zobaczysz w Horodle. Po zwiedzaniu zabytków warto wybrać się na spacer jedną ze ścieżek Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, który jest ostoją ptaków. W Parku, w miejscowości Maziarnia Strzelecka znajduje się pałac myśliwski Zamoyskich z 1903 r. Następny etap podróży to Dubienka. Przestrzeń zabytkową tworzą tu kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, cerkiew z XIX w., magistrat i cmentarze: rzymskokatolicki, greckokatolicki, prawosławny i żydowski. Ostatni punkt dzisiejszej wycieczki to Teratyn. W kościele pw. Stanisława Biskupa można zobaczyć słynący cudami obraz Matki Boskiej Pocieszenia, pochodzący z miejscowości Zaturce na Wołyniu.

 

DZIEŃ 4

Spływ kajakowy rzeką Bug lub rzeką Huczwa

Odwiedzając Ziemię Hrubieszowską wybierz się na spływ kajakowy, który warto zacząć w miejscowości Gołębie. Rzeka meandruje wzdłuż łąk i lasów urzekając swym pięknem. Po drodze, na kajakarzy czeka wiele osobliwości w tym ruiny zamku na wyspie w Kryłowie oraz niepowtarzalne, wysokie brzegi przełomu Bugu w miejscowości Kosmów i Ślipcze.
www.kajakowaprzygoda.pl

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

 

NOCLEGI

INFORMACJA TURYSTYCZNA

POZOSTAŁE OFERTY

DOJAZD DO HRUBIESZOWA

 

www.lubelskietravel.pl