Muzeum Wsi Lubelskiej, jest jednym z największych i najpiękniejszych skansenów w Polsce. W muzeum prezentowane są zabytki charakterystyczne dla wiosek z różnych części Regionu Lubelskiego. Klimatu dodają uprawy rolne i ogrodnicze oraz zwierzęta hodowlane w tym: konie, kozy, kury, gęsi i kaczki.

Szczególną atrakcją lubelskiego skansenu są ekspozycje dwóch zespołów sakralnych: rzymskokatolickiego z XVII-wiecznym kościołem z Matczyna oraz greckokatolickiego z XVIII-wieczną cerkwią z Tarnoszyna. Obydwie świątynie ciągle pełnią funkcje sakralne. Sektor dworski z okazałym XVIII-wiecznym dworem z Żyrzyna, bramą z Łańcuchowa oraz zespołem folwarcznym z czworakami z Brusa Starego to kolejny urokliwy zakątek skansenu. W miasteczku prowincjonalnym Europy Środkowej można zobaczyć wiernie zrekonstruowane budynki m.in.: ratusz z Głuska, areszt z Samoklęsk czy restaurację z Zemborzyc.

Malowniczo położone, klimatyczne Muzeum Wsi Lubelskiej jest doceniane przez artystów, fotografików i filmowców. Kręcono tu sceny do takich filmów jak: "Bitwa Warszawska", "Wołyń", "Błękitna Armia" czy "Korona Królów".


al. Warszawska 96
20-824 Lublin

tel. +48 81 533 85 13  
tel. +48 81 533 31 37
www.skansen.lublin.pl
skansen@skansen.lublin.pl