Miasto położone nad rzeką Giełczew, w odległości 25 kilometrów od Lublina. Z miejscowym wzgórzem Kościelec, wiąże się wiele ciekawych historii. Dawniej znajdował się tam zamek zbudowany przez właścicieli tych ziem - Orzechowskich i Suchodolskich. W końcu XVI wieku powstał zbór ariański, a 200 lat później zbór ewangelicki, którego trwałe ruiny możemy oglądać do dzisiaj. Ciekawostką jest, że w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętej Trójcy w Lublinie do dzisiaj oglądać można zabytkową ambonę i murowany ołtarz w stylu Ludwika XV, przeniesione właśnie ze zboru piaseckiego. Znajdujący się w ołtarzu obraz uchodzi za jedno z najstarszych protestanckich malowideł olejnych Polsce.

Do 1939 r. Piaski zamieszkiwała duża społeczność żydowska. Do utworzonego przez Niemców getta, przewożono Żydów z Lublina, Czech i Niemiec (głównie z Bawarii). Pozostałością po kulturze żydowskiej są dwa cmentarze. Do lat 80. XX w. w miejscowości co tydzień odbywały się znane w całym regionie targi końskie

Poza wzgózem Kościelec, warto zobaczyć kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z barokową dzwonnicą z II poł. XVIII w., dom organisty z przełomu XIX i XX w. oraz spróbować słynnych, tradycyjnych flaków piaseckich - podobno są najlepsze, nie tylko w regionie.

Trzy kilometry od Piask znajdują się Gardzienice - niewielka wieś, znana w Polsce i na świecie z tradycji teatralnych.