Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych polskich muzeów pałacowych, położone w sąsiedztwie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Muzeum  mieści się w zespole pałacowo-parkowym, założonym w 1. połowie XVIII w., przebudowanym na przełomie XIX/XX w. przez hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Doskonale zachowały się wnętrza w stylu Drugiego Cesarstwa Francuskiego.

01 Kozlowka

Kaplica wzorowana jest na kaplicy królewskiej w Wersalu. Przy pałacu znajduje się reprezentacyjny ogród francuski z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich oraz romantyczny park w stylu angielskim.

W dawnej powozowni działa Galeria Sztuki Socrealizmu prezentująca obrazy, rzeźby, rysunki, plakaty i inne dzieła, powstałe w latach 50. XX w., kiedy sztukę wprzęgnięto w walkę o socjalizm. Drugą odsłonę zbiorów sztuki socrealistycznej można obejrzeć w dawnej stajni remontowej. Poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r., ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób przystępny dla młodzieży.

02 Kozlowka

W Oficynie Północnej znajduje się wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”, gdzie przedstawiona jest historia założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej oraz pokój zagadek. Na najmłodszych czekają interaktywne puzzle z widokami pałacu i muzealnych eksponatów. W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium”– przybliżającą funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej.

03 Kozlowka

W Oficynie Południowej zwiedzający mogą dowiedzieć się, jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego oraz obejrzeć wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu. Główną atrakcją jest Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne. W Teatralni można zobaczyć drugą odsłonę wystawy „Rodzinny album”, gdzie prezentowane są fotografie z kolekcji hrabiego ułożone poszczególnymi gałęziami rodu Zamoyskich.

stajni koni cugowych można oglądać wystawę powozów, sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżnych. 

 

 

Pobliskie miejscowości:

Dąbrówka | Park Dźwięków
Firlej | Popularne w regionie kąpielisko
Kock | Rezydencja pałacowa z parkiem w stylu sentymentalnym
Lubartów | Miasto Firlejów 
Niemce | Lublin, Niemce i Grunwald

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:

Winnica Sienkiewicz w Samoklęskach
Ośrodek Wczasów Zdrowotnych BEZETA w Lubartowie


Informacja turystyczna:

Punkt Informacji Turystycznej w Lubartowie 

 

Więcej informacji: www.muzeumzamoyskich.pl

 

pomnik historii logo