Ziemia Hrubieszowska to malownicze krajobrazy pofałdowanych pól oraz bogata historia, potwierdzana przez liczne zabytki i stanowiska archeologiczne.

Hrubieszów jest najdalej wysuniętym na wschód miastem w Polsce. To właśnie tutaj znajduje się przepiękna, trzynastokopułowa cerkiew prawosławna pw. Wniebowzięcia NMP. Do najstarszych zabytków należą: podominikański kościół pw. św. Mikołaja, kościół pw. św. Stanisława Kostki, barokowa plebania - miejsce urodzenia Aleksandra Głowackiego (bardziej znanego jako Bolesław Prus), czy dwór rodziny Du Chateau – obecna siedziba Muzeum im. ks. St. Staszica. W Hrubieszowie przyszedł na świat i spędził dzieciństwo prof. Wiktor Zin, architekt, rysownik, regionalista.

sdr_vivid

Wioska Gotów w Masłomęczu jest miejscem, gdzie staniesz oko w oko z jedną z najbardziej fascynujących kultur starożytnej Europy. Zrekonstruowane chaty gockie pozwolą Ci dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie w II-IV wieku.

To także kraina unikalnych drewnianych cerkwi. Jedna z najpiękniejszych znajduje się w miejscowości Chłopiatyn.
Dla spragnionych kontaktu z przyrodą polecamy dolinę Bugu. Malowniczy fragment rzeki w sąsiedztwie ruin zamku znajduje się w miejscowości Kryłów.
Dołhobyczów, Gródek, Horodło, Myców, Dłużniów – lista interesujących miejsc, czekających na Ciebie na Ziemi Hrubieszowskiej jest długa.

Miejscowości:

Chłopiatyn | Cerkiew greckokatolicka Zesłania Ducha Świętego
Dołhobyczów | Cerkiew neobizantyjska św. Symeona Słupnika
Horodło | Miejsce zawarcia Unii Horodelskiej
Hrubieszów | Miejsce urodzenia Bolesława Prusa
Kryłów | Dawny Gród Czerwieński z ruinami zamku
Masłomęcz | Wioska Gotów

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:

Lokalna Organizacja Turystyczna Gotania

Informacja turystyczna - Ziemia Hrubieszowska:

Punkt Informacji Turystycznej przy LOT Gotania w Hrubieszowie *
Gminne Centrum Informacji Turystycznej w Hrubieszowie