Chełm, malowniczo położony nad rzeką Uherką przy granicy z Ukrainą, słynie z niespotykanych w Europie Podziemi Kredowych. Wijący się pod miastem labirynt korytarzy powstał w wyniku wydobywania tego surowca od XVI do początków XX wieku. Podziemna trasa została udostępniona zwiedzającym, stanowiąc unikalną atrakcję turystyczną i stałe miejsce pobytu Ducha Bielucha.

Najstarsze zabytki Chełma znajdują się na wzniesieniu Górki Chełmskiej – są to pozostałości grodu książęcego oraz pounicki zespół katedralny z XVIII wieku.  Pasjonaci architektury i sztuki z całą pewnością zainteresują się barokowym kościołem pw. Rozesłania św. Apostołów, będącym dziełem słynnego architekta Pawła Fontany, cerkwią pw. św. Jana Teologa, modernistycznym osiedlem „Dyrekcja” oraz bogatymi zbiorami Muzeum Ziemi Chełmskiej. Muzeum posiada około 20 tysięcy unikalnych eksponatów związanych z historią Chełma oraz sztuką. Prezentacją zajmują się poszczególne wyspecjalizowane działy: Archeologii, Historii, Etnografii, Przyrody, Edukacji, Sztuki Ziemi Chełmskiej, Sztuki współczesnej i Galerii 72, Starej fotografii, Archiwum i Biblioteka.

Na pragnących relaksu czeka Chełmski Park Wodny - miejsce, w którym oprócz atrakcji wodnych znajduje się rozbudowane saunarium, korty do squasha, kręgielnie oraz wiele innych usług.