Zamość nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odwiedzających zachwyca okazały, wybudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, z pięknymi ormiańskimi kamienicami i ratuszem, który zdobią rozłożyste, klasycystyczne schody. Zamość stale poszerza ofertę dla odwiedzających wykorzystując zabytkowe budynki do tworzenia nowych instytucji kultury, muzeów i atrakcji. Najciekawszą realizacją wydaje się być umiejscowione w zrekonstruowanym Bastionie VII nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Najmłodsi chętnie odwiedzają zoo i atrakcje zlokalizowane w parku miejskim.

Podkreślając znaczenie historii, miasto zachęca do przyjazdu zainteresowanych rekonstrukcjami: Szturmem Twierdzy Zamość i Legendą Stołu Szwedzkiego oraz nawiązującym do tradycji Jarmarkiem Hetmańskim.

Miasto posiada bogate tradycje muzyczne, które pielęgnuje Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego – najstarsza stale funkcjonująca orkiestra w Polsce.

Wydarzenia:

Szturm Twierdzy Zamość (maj)
Jarmark Hetmański (czerwiec)
Zamojska Arlekinada (czerwiec)
Zamojskie Lato Teatralne (czerwiec / lipiec)
Eurofolk (lipiec)
Zamojskie Dni Muzyki (wrzesień)

Więcej informacji: www.zamosc.pl