Aż 2 z 5 tytułów "Polska Marka Turystyczna" znajduje się w Lubelskim. Są to Miasto Lublin oraz Kraina Lessowych Wąwozów. Tytuł kandydata posiada Zamość. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na Was w tych miejscach i w drogę!

LUBLIN

Stolica województwa jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce. Oryginalna w ponad 70% architektura Starego Miasta, przyciąga odwiedzających z całego świata. Dobrze zachowana, głównie renesansowa zabudowa zawierająca ślady gotyku, baroku i klasycyzmu została uhonorowana tytułem Pomnika Historii. Wielokulturową, ponad 700-letnią historię miasta potwierdzają liczne zabytki. Do najcenniejszych należy Kaplica Trójcy Świętej na wzgórzu zamkowym, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Lublin to miasto ludzi młodych i kreatywnych. Swoją akademickość opiera o potencjał pięciu państwowych uniwersytetów i czterech wyższych szkół prywatnych. Odbywające się cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Open City, Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Re:Tradycja, Europejski Festiwal Smaku oraz Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody zmieniają miasto w przestrzeń artystycznej aktywności. Zarówno mieszkańcy jak i turyści doceniają ofertę licznych muzeów, galerii sztuki współczesnej, teatrów, filharmonii i instytucji, które tak jak Centrum Spotkania Kultur prezentują dokonania światowej sławy artystów.

Historia miasta od XV wieku jest związana z zamieszkującą do końca II wojny światowej społecznością żydowską. Stosunkowo nieliczne, aczkolwiek okazałe i ważne obiekty związane z kulturą Żydów, tj. Jesziwas Chachmej, zabytkowy cmentarz oraz Holokaustem – Państwowe Muzeum na Majdanku, stanowią argument przyjazdu licznych grup turystów z Izraela. Kultywowaniem pamięci o tej części historii Lubelszczyzny zajmuje się miejska instytucja Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Obecność narodowości żydowskiej została zaznaczona również w jednym z największych skansenów na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej, w części zatytułowanej: Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX w. Obszar muzeum podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku. Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.


Kraina Lessowych Wawozow 001

KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW

To jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych w kraju. Urokliwe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, unikalne lessowe wąwozy, ciekawa architektura oraz przejawiający się w działaniach szacunek dla tradycji tworzą idealny klimat do wypoczynku i regeneracji sił. Odwiedzający wysoko oceniają walory uzdrowiskowe oraz profesjonalnie przygotowaną ofertę Nałęczowa, doskonałą kuchnię opartą o ekologicznie wytwarzane lokalne produkty oraz możliwość wypoczynku w oddaleniu od dużych aglomeracji miejskich.
Obszar obfituje w sieć różnorodnych szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, nordic walking i konnych. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą skorzystać ze spływów kajakowych, poznając najbardziej malownicze fragmenty Małopolskiego Przełomu Wisły
Jednym z najpopularniejszych miasteczek turystycznych w Polsce jest znajdujący się w Krainie Lessowych Wąwozów, Kazimierz Dolny nad Wisłą. Swoją atrakcyjność zawdzięcza wspaniałej renesansowej zabudowie, rzece Wiśle, znajdującym się w bezpośredniej bliskości lessowym wąwozom oraz artystycznemu klimatowi. Stał się miejscem licznych plenerów malarskichi fotograficznych, spotkań twórców ludowych oraz prezentacji sztuki. Służą temu liczne i bardzo atrakcyjne dla odwiedzających festiwale: Festiwal Kapel i Śpiewaków LudowychFestiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, muzyczny festiwal Kazimiernikejszyn. W Kazimierzu koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Sztuki Złotniczej - oddział Muzeum NadwiślańskiegoFarę oraz wybrać się na długi spacer lessowymi wąwozami. Wyjeżdżając warto zaopatrzyć się w regionalny wyrób piekarniczy „koguta kazimierskiego”.

Kraina Lessowych Wąwozów posiada bogatą ofertę dla osób zainteresowanych kulturą, sztuką i architekturą. Dlatego warto odwiedzić otoczone pięknym zabytkowym parkiem Muzeum Czartoryskich w Puławach, kościół św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu, sanktuarium w Wąwolnicy, zabytkowe kościoły w Końskowoli, Muzeum Kowalstwa i Kuźnię w Wojciechowie, Muzea Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa w Nałęczowie i wiele mniej znanych, a bardzo atrakcyjnych miejsc.


Zamosc Rynek WielkiZAMOŚĆ

Miasto zostało założone w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Odwiedzających zachwyca okazały, wybudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, z pięknymi ormiańskimi kamienicami i ratuszem, który zdobią rozłożyste, klasycystyczne schody. Zamość stale poszerza ofertę dla odwiedzających wykorzystując zabytkowe budynki do tworzenia nowych instytucji kultury, muzeów i atrakcji. Najciekawszą realizacją wydaje się być umiejscowione w zrekonstruowanym Bastionie VII nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Najmłodsi chętnie odwiedzają zoo i atrakcje zlokalizowane w parku miejskim.
Podkreślając znaczenie historii, miasto zachęca do przyjazdu zainteresowanych rekonstrukcjami: Szturmem Twierdzy Zamość i Legendą Stołu Szwedzkiego oraz nawiązującym do tradycji Jarmarkiem Hetmańskim. Miasto posiada bogate tradycje muzyczne, które pielęgnuje Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego – najstarsza stale funkcjonująca orkiestra w Polsce.

 

„Polskie Marki Turystyczne” to projekt realizowany przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, mający na celu wsparcie tworzenia tzw. regionów turystycznych, których marka, wysoka jakość świadczonych usług oraz spójny marketing mają zachęcać do podróży.

polskie marki turystyczne logo 540