Aż 3 z 12 tytułów Polska Marka Turystyczna znajduje się w Lubelskim. Są to Roztocze, Kraina Lessowych Wąwozów oraz Miasto Lublin. Prestiżowe wyróżnienie jest  zapewnieniem o bogatej ofercie i wysokiej jakości usług turystycznych. 

 

ROZTOCZE

Roztocze to niezwykła kraina geograficzna posiadająca wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. W Polsce obejmuje część województwa lubelskiego i część województwa podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali Polski klimat i atmosfera. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Utworzono tutaj również liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Jest to miejsce o niepowtarzalnych krajobrazach, pogranicze przyrodniczo – kulturowe. W 2019 r. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na elitaną Listę Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Roztocze to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce, tzw. Słoneczny Biegun Polski. Czyste powietrze to zasługa olbrzymich kompleksów leśnych i braku przemysłu ciężkiego.

Jest to kraina unikalna w skali kraju, gdzie poza wyjątkowymi walorami naturalnymi, znajdują się niecodzienne atrakcje turystyczne dla osób w każdym wieku. To miejsce idealne do uprawiania turystyki aktywnej i kulturowej. Sprzyjają temu wytyczone i oznakowane (w sumie ponad 100) szlaki piesze, trasy rowerowe, w tym Centralny szlak Rowerowy Roztocza oraz przebiegająca tędy część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, stoki i trasy narciarskie, szlaki samochodowe oraz bogata oferta spływów kajakowych. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych np. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Festiwal Kultury Pogranicza „Folkowisko” w Gorajcu i inne. Na Roztoczu znajdują się ciekawe zabytki architektury w stylu Renesansu Lubelskiego, a także unikalne zabytki architektury drewnianej np., wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Zespół Cerkiewny w Radrużu. Nie do przecenienia jest również niepowtarzalna i wyjątkowa, oparta o kaszę gryczaną i jaglaną, owoce miękkie, dziczyznę, zioła i produkty lokalne, roztoczańska kuchnia, której potrawy są prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Więcej informacji: www.roztoczetravel.pl

Roztocze

 

KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW

To jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych w kraju. Urokliwe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, unikalne lessowe wąwozy, ciekawa architektura oraz przejawiający się w działaniach szacunek dla tradycji tworzą idealny klimat do wypoczynku i regeneracji sił. Odwiedzający wysoko oceniają walory uzdrowiskowe oraz profesjonalnie przygotowaną ofertę Nałęczowa, doskonałą kuchnię opartą o ekologicznie wytwarzane lokalne produkty oraz możliwość wypoczynku w oddaleniu od dużych aglomeracji miejskich. Obszar obfituje w sieć różnorodnych szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, nordic walking i konnych. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą skorzystać ze spływów kajakowych, poznając najbardziej malownicze fragmenty Małopolskiego Przełomu Wisły.

Jednym z najpopularniejszych miasteczek turystycznych w Polsce jest znajdujący się w Krainie Lessowych Wąwozów, Kazimierz Dolny nad Wisłą. Swoją atrakcyjność zawdzięcza wspaniałej renesansowej zabudowie, rzece Wiśle, znajdującym się w bezpośredniej bliskości lessowym wąwozom oraz artystycznemu klimatowi. Stał się miejscem licznych plenerów malarskichi fotograficznych, spotkań twórców ludowych oraz prezentacji sztuki. Służą temu liczne i bardzo atrakcyjne dla odwiedzających festiwale: Festiwal Kapel i Śpiewaków LudowychFestiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, muzyczny festiwal Kazimiernikejszyn. W Kazimierzu koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Sztuki Złotniczej - oddział Muzeum NadwiślańskiegoFarę oraz wybrać się na długi spacer lessowymi wąwozami. Wyjeżdżając warto zaopatrzyć się w regionalny wyrób piekarniczy „koguta kazimierskiego”.

Kraina Lessowych Wąwozów posiada bogatą ofertę dla osób zainteresowanych kulturą, sztuką i architekturą. Dlatego warto odwiedzić otoczone pięknym zabytkowym parkiem Muzeum Czartoryskich w Puławach, kościół św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu, sanktuarium w Wąwolnicy, zabytkowe kościoły w Końskowoli, Muzeum Kowalstwa i Kuźnię w Wojciechowie, Muzea Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa w Nałęczowie i wiele mniej znanych, a bardzo atrakcyjnych miejsc.

Więcej informacji: www.kraina.org.pl

Kraina Lessowych Wawozow

 

LUBLIN

Stolica województwa jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce. Oryginalna w ponad 70% architektura Starego Miasta, przyciąga odwiedzających z całego świata. Dobrze zachowana, głównie renesansowa zabudowa zawierająca ślady gotyku, baroku i klasycyzmu została uhonorowana tytułem Pomnika Historii. Wielokulturową, ponad 700-letnią historię miasta potwierdzają liczne zabytki. Do najcenniejszych należy Kaplica Trójcy Świętej na wzgórzu zamkowym, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Lublin to miasto ludzi młodych i kreatywnych. Swoją akademickość opiera o potencjał pięciu państwowych uniwersytetów i czterech wyższych szkół prywatnych. Odbywające się cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Re:Tradycja czy Europejski Festiwal Smaku zmieniają miasto w przestrzeń artystycznej aktywności. Zarówno mieszkańcy jak i turyści doceniają ofertę licznych muzeów, galerii sztuki współczesnej, teatrów, filharmonii i instytucji, które tak jak Centrum Spotkania Kultur prezentują dokonania światowej sławy artystów.

Historia miasta od XV wieku jest związana z zamieszkującą do końca II wojny światowej społecznością żydowską. Stosunkowo nieliczne, aczkolwiek okazałe i ważne obiekty związane z kulturą Żydów, tj. Jesziwas Chachmej, zabytkowy cmentarz oraz Holokaustem – Państwowe Muzeum na Majdanku, stanowią argument przyjazdu licznych grup turystów z Izraela. Kultywowaniem pamięci o tej części historii Lubelszczyzny zajmuje się miejska instytucja Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Obecność narodowości żydowskiej została zaznaczona również w jednym z największych skansenów na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej, w części zatytułowanej: Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX w. Obszar muzeum podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku. Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.

Więcej informacji: www.lublin.eu/turystyka/

Miasto Lublin

 

Polskie Marki Turystyczne to projekt realizowany przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, mający na celu wsparcie tworzenia tzw. regionów turystycznych, których marka, wysoka jakość świadczonych usług oraz spójny marketing mają zachęcać do podróży.