Chodel to obecnie wieś letniskowa z zalewem i kąpieliskiem na rzece Chodelce, usytuowana około piętnastu kilometrów od Opola Lubelskiego. Co ciekawe, niegdyś miejscowość posiadała prawa miejskie i stanowiła szlachecki majątek prywatny. Do dziś zachował się typowo miejski układ urbanistyczny, z rynkiem i przylegającymi do niego budynkami. W zabudowie rynku szczególną uwagę zwraca gotycko-renesansowy Kościół Trójcy Świętej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W bryle szesnastowiecznej świątyni dominuje 35-metrowa wieża. Zwiedzając imponujące wnętrze kościoła, warto przyjrzeć się barokowemu ołtarzowi głównemu oraz siedemnastowiecznej chrzcielnicy.

Nieopodal chodelskiego rynku znajduje się kompleks stawów rybnych. Na jednej z wysepek zachowały się ruiny jezuickiego Kościoła Matki Boskiej Loretańskiej. Świątynia znana była z przywiezionego z Rzymu słynącego cudami obrazu Matki Boskiej Loretańskiej, będącego obiektem kultu ludności lokalnej. Dziś obraz można podziwiać w Kościele Trójcy Świętej i Narodzenia NMP. Wyspa z kościelnymi ruinami to jedno z piękniejszych i zarazem najbardziej klimatycznych miejsc w okolicy.

Chodel to także raj dla wędkarzy. Nad chodelskim zalewem regularnie są organizowane zawody wędkarskie. Jest to również ulubione miejsce turystów i mieszkańców szukających ochłody w letnie upały. Istnieje tu plaża, strefa kąpielowa, ścieżki spacerowe oraz szereg udogodnień.