Zamość, nazywany miastem idealnym, został założony w XVI wieku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego. Zaprojektowane przez wybitnego włoskiego architekta Bernardo Morando miasto-twierdza, jako zespół architektoniczno-urbanistyczny w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

01 zamosc

Odwiedzających zachwyca okazały, wybudowany na planie prostokąta, renesansowy rynek, z pięknymi ormiańskimi kamienicami i ratuszem, który zdobią rozłożyste, klasycystyczne schody. Zamość stale poszerza ofertę dla odwiedzających wykorzystując zabytkowe budynki do tworzenia nowych instytucji kultury, muzeów i atrakcji. Do najciekawszych realizacji należą Akademia Zamojska, umiejscowione w zrekonstruowanym Bastionie VII nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz nowoczesne Centrum "Synagoga" działające w gmachu renesansowej synagogi. Najmłodsi chętnie odwiedzają Zoo i atrakcje zlokalizowane w parku miejskim. Trasa Turystyczna w Podziemiach Oficyn Ratusza pozwoli Ci zajrzeć pod miasto i poznać jego archeologiczne odkrycia a wizyta w Roztoczańskim Muzeum PRL przeniesie Cię w PRL-owską rzeczywistość. 

07 zamosc

Podkreślając znaczenie historii i kultury, miasto zachęca do przyjazdu zainteresowanych na liczne wydarzenia, takie jak Szturm Twierdzy ZamośćJarmark Hetmański, Zamojskie Lato Teatralne czy Festiwal Stolica Języka Polskiego. Zamość posiada bogate tradycje muzyczne, które pielęgnuje Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego – najstarsza stale funkcjonująca orkiestra w Polsce.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Sprawdź 12 miejsc, które musisz zobaczyć w Zamościu według Eweliny Gac, prowadzącej bloga W poszukiwaniu końca świata:

Atrakcje Zamościa: 12 miejsc, które warto zobaczyć

 

 
Wydarzenia:

Szturm Twierdzy Zamość (maj)
Jarmark Hetmański (czerwiec)
Zamojskie Lato Teatralne (czerwiec / lipiec)
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Eurofolk (lipiec)
Zlot Pojazdów Zabytkowych Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu (sierpień)
Festiwal Stolica Języka Polskiego (sierpień)

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:

Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu
Lokalna Organizacja Turystyczna "Roztocze"
Lokalna Organizacja Turystyczna "Zamość i Roztocze"

Informacja turystyczna w Zamościu:

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu **


Pobliskie miejscowości:

Krasnobród | Roztoczańskie uzdrowisko
Nielisz | Największy zalew na Lubelszczyźnie
Szczebrzeszyn | Stolica Języka Polskiego
Zwierzyniec | Brama do Roztoczańskiego Parku Narodowego


Więcej informacji: www.zamosc.pl