Sławatycze, to malowniczo położona w meandrach Bugu miejscowość, która przez wieki zamieszkiwana była przez wielowyznaniową społeczność katolików, prawosławnych, żydów i ewangelików. Naprzeciw siebie stoją tu dwie okazałe świątynie – cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej oraz kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. Na tutejszym rynku można zobaczyć ponad trzymetrowe figury sławatyckich brodaczy – lokalnych przebierańców, którzy zgodnie z długoletnią tradycją w ostatnich trzech dniach grudnia paradują ulicami wsi. Według miejscowych podań spotkanie z nimi przynosi szczęście na cały rok.

To idealne miejsce dla miłośników turystyki aktywnej. Wspaniałą nadbużańską przyrodę najlepiej jest poznawać podczas wycieczki rowerowej Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo oraz podczas spływu kajakowego. Kajakowa przygoda - Marek Pomietło oferuje wspaniałe spływy graniczną rzeką Bug także dla rowerzystów. Scenariusz jest prosty. W umówionym miejscu zostawiasz rower i przesiadasz się do kajaka. Rowery zostają przewiezione w miejsce zakończenia spływu, skąd można kontynuować swoją wyprawę już na jednośladzie.

W okolicy znajduje się wiele wyjątkowo interesujących miejsc, takich jak: Monaster w Jabłecznej, Sanktuarium Maryjne w Kodniu, drewniany kościół w Hannie, Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie, czy tajemnicze uroczysko Mucharyniec - osobliwe miejsce jest idealnym kręgiem o powierzchni 4-5 ha, tworzącym suchą wyspę na której drzewa rosną niechętnie. Miejscowe podania mówią o tajemniczej mocy powodującej, że łatwo tam stracić orientację, a kompasy wariują. Jedna z legend głosi, że w tym miejscu stała cerkiew, która zapadła się pod ziemię.

Fot. Discover Lubelskie