Lublin jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, docenionym jako Polska Marka Turystyczna. Oryginalna w ponad 70% architektura Starego Miasta, przyciąga odwiedzających z całego świata. Lubelskie Stare Miasto ze swoją dobrze zachowaną, głównie renesansową zabudową zawierającą ślady gotyku, baroku i klasycyzmu, wraz ze wzgórzem zamkowym oraz częścią środmieścia, zostało uhonorowane tytułem Pomnika Historii. Wielokulturową, ponad 700-letnią historię miasta potwierdzają liczne zabytki. Do najcenniejszych należy Kaplica Trójcy Świętej, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

 01 Lublin atrakcje


Odbywające się w Lublinie cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Open City, Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Re:Tradycja, Europejski Festiwal Smaku oraz Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody zmieniają miasto w przestrzeń artystycznej aktywności. Zarówno mieszkańcy jak i turyści doceniają ofertę licznych muzeów, galerii sztuki współczesnej, teatrów, filharmonii i instytucji, które tak jak Centrum Spotkania Kultur prezentują dokonania światowej sławy artystów.

 02 Lublin atrakcje


Historia miasta od XV wieku do II wojny światowej jest związana z liczną społecznością żydowską. Do najważniejszych obiektów na Szlaku Pamięci Żydów Lublina należą Jesziwas Chachmej i stary kirkut oraz Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zajmujący się kultywowaniem pamięci tej części historii Lubelszczyzny. Państwowe Muzeum na Majdanku przyciąga liczne grupy turystów, także z Izraela.

 03 Lublin atrakcje


Obecność narodowości żydowskiej została zaznaczona również w jednym z największych skansenów na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej, w części zatytułowanej: Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX w. Obszar muzeum podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku. Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.

04 Lublin atrakcje


Położone 30 kilometrów na północ od Lublina Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych polskich muzeów pałacowych, położone Muzeum mieści się w zespole pałacowo-parkowym, założonym w 1. połowie XVIII w., przebudowanym na przełomie XIX/XX w. przez hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Doskonale zachowały się wnętrza w stylu Drugiego Cesarstwa Francuskiego.

Kaplica wzorowana jest na kaplicy królewskiej w Wersalu. Przy pałacu znajduje się reprezentacyjny ogród francuski z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich oraz romantyczny park w stylu angielskim.

W dawnej powozowni działa Galeria Sztuki Socrealizmu prezentująca obrazy, rzeźby, rysunki, plakaty i inne dzieła, powstałe w latach 50. XX w., kiedy sztukę wprzęgnięto w walkę o socjalizm. Drugą odsłonę zbiorów sztuki socrealistycznej można obejrzeć w dawnej stajni remontowej. Poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r., ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób przystępny dla młodzieży.

02 Kozlowka


Oficynie Północnej znajduje się wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”, gdzie przedstawiona jest historia założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej oraz pokój zagadek. Na najmłodszych czekają interaktywne puzzle z widokami pałacu i muzealnych eksponatów. W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium”– przybliżającą funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej.

03 Kozlowka


Oficynie Południowej zwiedzający mogą dowiedzieć się, jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego oraz obejrzeć wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu. Główną atrakcją jest Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne. W Teatralni można zobaczyć drugą odsłonę wystawy „Rodzinny album”, gdzie prezentowane są fotografie z kolekcji hrabiego ułożone poszczególnymi gałęziami rodu Zamoyskich. W stajni koni cugowych można oglądać wystawę powozów, sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżnych. 

W okolicach Lublina znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Do takich należą m.in. Zawieprzyce ze swoim malowniczym zespołem pałacowo-parkowym, Lubartów z barokowym pałacem Sanguszków oraz Łęczna, gdzie można odkryć ślady historii i tradycji regionu. Każde z tych miejsc oferuje unikalny klimat i atrakcje, które z pewnością zainteresują miłośników kultury, historii i pięknych krajobrazów. To idealne propozycje na jednodniową wycieczkę poza miasto. Życzymy wspaniałego pobytu!

 

Pobliskie miejscowości:

Bychawa | Pierogowa stolica Lubelszczyzny
Dąbrówka | Park Dźwięków
Firlej | Popularne w regionie kąpielisko
Gardzienice | Zespół pałacowo-parkowy z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych
Jakubowice Konińskie | Piękne krajobrazy doliny Ciemięgi
Kock | Rezydencja pałacowa z parkiem w stylu sentymentalnym
Krzczonów | Miejsce powstania lubelskiego stroju ludowego
Lubartów | Miasto Firlejów 
Łęczna | Park Podzamcze z Doliną Dinozaurów
Niemce | Lublin, Niemce i Grunwald
Piaski | Pełne ciekawostek wzgórze "Kościelec"
Pilaszkowice | Niegdyś w rękach Sobieskich
Piotrowice | Dwór rodziny Koźmianów
Pliszczyn | Dwór ziemiański nad Ciemięgą
Pszczela Wola | Skansen pszczelarski
Radawiec | Turystyczne loty szybowcem nad Lubelszczyzną
Świdnik | Port Lotniczy Lublin
Zawieprzyce | Tu wakacje spędzała Maria Skłodowska-Curie

Wybrane wydarzenia w Lublinie:

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody (maj)
Noc Kultury (czerwiec)
Inne Brzmienia (czerwiec/lipiec)
Carnaval Sztukmistrzów (lipiec)
Festiwal Re:Tradycja (sierpień)
Europejski Festiwal Smaku (wrzesień)
Konfrontacje Teatralne (październik)
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca (listopad)
Lubelski Festiwal Filmowy (listopad)
Festiwal Bożego Narodzenia (grudzień)

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:

Muzeum Wsi Lubelskiej
Centrum Spotkania Kultur
Dom Koziołka
Let Me Out
Spa Orkana
Lubartowska 77
Targi Lublin
Lublin City Tour
PTTK w Lublinie
Martin's City Tours Lublin
LOT Metropolia Lublin
Focus Hotel Premium Lublin Conference & Spa
Hotel Alter *****
IBB Grand Hotel Lublin ****
Hotel Ilan ****
Hotel Korona Spa & Wellness ****
Hotel Luxor ****
Hotel Mercure Lublin Centrum ***
Hotel Wieniawski ***
Hotel Focus ***
Dom Tu i Teraz

Informacja turystyczna w Lublinie:

Lubelski Ośrodek Informacji Turstycznej i Kulturalnej w Lublinie ****
Punkt Informacji Turystycznej w Porcie Lotniczym Lublin ****
Centrum Inspiracji Turystycznej ****

  

Polska Marka Turystyczna Lublin