Lublin jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, docenionym jako Polska Marka Turystyczna. Oryginalna w ponad 70% architektura Starego Miasta, przyciąga odwiedzających z całego świata. Lubelskie Stare Miasto ze swoją dobrze zachowaną, głównie renesansową zabudową zawierającą ślady gotyku, baroku i klasycyzmu, wraz ze wzgórzem zamkowym oraz częścią środmieścia, zostało uhonorowane tytułem Pomnika Historii. Wielokulturową, ponad 700-letnią historię miasta potwierdzają liczne zabytki. Do najcenniejszych należy Kaplica Trójcy Świętej, której ściany pokrywają XV-wieczne rusko-bizantyjskie malowidła. To niezwykłe miejsce, podobnie jak mury Bazyliki oo. Dominikanów pamięta wydarzenia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej w 1569 roku. Obiekty wyróżniono Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Odbywające się w Lublinie cyklicznie festiwale podkreślają atmosferę otwartości, szacunku do kultury i potrzeby dzielenia się nowoczesnym podejściem do tradycji. Noc Kultury, Open City, Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Re:Tradycja, Europejski Festiwal Smaku oraz Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody zmieniają miasto w przestrzeń artystycznej aktywności. Zarówno mieszkańcy jak i turyści doceniają ofertę licznych muzeów, galerii sztuki współczesnej, teatrów, filharmonii i instytucji, które tak jak Centrum Spotkania Kultur prezentują dokonania światowej sławy artystów.
Historia miasta od XV wieku do II wojny światowej jest związana z liczną społecznością żydowską. Do najważniejszych obiektów na Szlaku Pamięci Żydów Lublina należą Jesziwas Chachmej i stary kirkut oraz Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zajmujący się kultywowaniem pamięci tej części historii Lubelszczyzny. Państwowe Muzeum na Majdanku przyciąga liczne grupy turystów, także z Izraela.
Obecność narodowości żydowskiej została zaznaczona również w jednym z największych skansenów na wolnym powietrzu w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej, w części zatytułowanej: Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej z lat 30-tych XX w. Obszar muzeum podzielony jest na 7 sektorów: Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i Miasteczko. Udostępnia zbiory architektury drewnianej, murowanej oraz pamiątki etnograficzne, których historia sięga nawet XVII wieku. Odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących pracę, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię zamieszkujących na terenach dawnej Lubelszczyzny ludzi.
Położone 30 kilometrów na północ od Lublina Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych polskich muzeów pałacowych, położone Muzeum mieści się w zespole pałacowo-parkowym, założonym w 1. połowie XVIII w., przebudowanym na przełomie XIX/XX w. przez hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Doskonale zachowały się wnętrza w stylu Drugiego Cesarstwa Francuskiego.
Kaplica wzorowana jest na kaplicy królewskiej w Wersalu. Przy pałacu znajduje się reprezentacyjny ogród francuski z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich oraz romantyczny park w stylu angielskim.
W dawnej powozowni działa Galeria Sztuki Socrealizmu prezentująca obrazy, rzeźby, rysunki, plakaty i inne dzieła, powstałe w latach 50. XX w., kiedy sztukę wprzęgnięto w walkę o socjalizm. Drugą odsłonę zbiorów sztuki socrealistycznej można obejrzeć w dawnej stajni remontowej. Poprzez liczne aplikacje i multimedialne prezentacje materiałów archiwalnych ukazujących dorobek artystów po 1945 r., ten trudny okres w historii Polski przedstawiono w sposób przystępny dla młodzieży.
W Oficynie Północnej znajduje się wystawa multimedialna „Kozłówka na osi czasu”, gdzie przedstawiona jest historia założenia pałacowo-parkowego w postaci wideomappingu uzupełnionego projekcją filmową z komentarzem córki ostatnich właścicieli – Jadwigi „Inki” Zamoyskiej oraz pokój zagadek. Na najmłodszych czekają interaktywne puzzle z widokami pałacu i muzealnych eksponatów. W piwnicach oficyny urządzono ekspozycję „Lapidarium”– przybliżającą funkcjonowanie dawnej siedziby arystokratycznej.
W Oficynie Południowej zwiedzający mogą dowiedzieć się, jakie tereny należały do ordynacji Konstantego Zamoyskiego oraz obejrzeć wystawę „Rodzinny album” powiązaną z genealogią rodu. Główną atrakcją jest Fotoplastykon z prezentacjami: „Polskie rody arystokratyczne”, „Celebryci XIX wieku”, „Zamoyscy w Angoli” i „Rezydencje i fundacje Zamoyskich”. Zaaranżowano też atelier fotograficzne. W Teatralni można zobaczyć drugą odsłonę wystawy „Rodzinny album”, gdzie prezentowane są fotografie z kolekcji hrabiego ułożone poszczególnymi gałęziami rodu Zamoyskich. W stajni koni cugowych można oglądać wystawę powozów, sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżnych.
W okolicach Lublina znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Do takich należą m.in. Zawieprzyce ze swoim malowniczym zespołem pałacowo-parkowym, Lubartów z barokowym pałacem Sanguszków oraz Łęczna, gdzie można odkryć ślady historii i tradycji regionu. Każde z tych miejsc oferuje unikalny klimat i atrakcje, które z pewnością zainteresują miłośników kultury, historii i pięknych krajobrazów. To idealne propozycje na jednodniową wycieczkę poza miasto. Życzymy wspaniałego pobytu!
Pobliskie miejscowości:
Bychawa | Pierogowa stolica Lubelszczyzny
Dąbrówka | Park Dźwięków
Firlej | Popularne w regionie kąpielisko
Gardzienice | Zespół pałacowo-parkowy z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych
Jakubowice Konińskie | Piękne krajobrazy doliny Ciemięgi
Kock | Rezydencja pałacowa z parkiem w stylu sentymentalnym
Krzczonów | Miejsce powstania lubelskiego stroju ludowego
Lubartów | Miasto Firlejów
Łęczna | Park Podzamcze z Doliną Dinozaurów
Niemce | Lublin, Niemce i Grunwald
Piaski | Pełne ciekawostek wzgórze "Kościelec"
Pilaszkowice | Niegdyś w rękach Sobieskich
Piotrowice | Dwór rodziny Koźmianów
Pliszczyn | Dwór ziemiański nad Ciemięgą
Pszczela Wola | Skansen pszczelarski
Radawiec | Turystyczne loty szybowcem nad Lubelszczyzną
Świdnik | Port Lotniczy Lublin
Zawieprzyce | Tu wakacje spędzała Maria Skłodowska-Curie
Wybrane wydarzenia w Lublinie:
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody (maj)
Noc Kultury (czerwiec)
Inne Brzmienia (czerwiec/lipiec)
Carnaval Sztukmistrzów (lipiec)
Festiwal Re:Tradycja (sierpień)
Europejski Festiwal Smaku (wrzesień)
Konfrontacje Teatralne (październik)
Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca (listopad)
Lubelski Festiwal Filmowy (listopad)
Festiwal Bożego Narodzenia (grudzień)
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:
Muzeum Wsi Lubelskiej
Centrum Spotkania Kultur
Dom Koziołka
Let Me Out
Spa Orkana
Lubartowska 77
Targi Lublin
Lublin City Tour
PTTK w Lublinie
Martin's City Tours Lublin
LOT Metropolia Lublin
Focus Hotel Premium Lublin Conference & Spa
Hotel Alter *****
IBB Grand Hotel Lublin ****
Hotel Ilan ****
Hotel Korona Spa & Wellness ****
Hotel Luxor ****
Hotel Mercure Lublin Centrum ***
Hotel Wieniawski ***
Hotel Focus ***
Dom Tu i Teraz
Informacja turystyczna w Lublinie:
Lubelski Ośrodek Informacji Turstycznej i Kulturalnej w Lublinie ****
Punkt Informacji Turystycznej w Porcie Lotniczym Lublin ****
Centrum Inspiracji Turystycznej ****