Na Roztoczu Zachodnim, tam gdzie wody rzeki Pór rozpoczynają swój bieg, znajduje się wieś Batorz. Miejscowość zapisała się w historii Polski jako miejsce jednej z bitew powstania styczniowego. U schyłku lata roku 1863, na Sowiej Górze oddział powstańczy Marcina Lelewela-Borelowskiego starł się z wojskami rosyjskimi. O tragicznej walce przypomina zachowany ziemny kopiec oraz zbiorowa mogiła trzydziestu powstańców - nie tylko Polaków, ale także ochotników z Węgier. Dowódca oddziału Lelewel-Borelowski został pochowany na cmentarzu parafialnym, położonym na wysokim wzniesieniu dawnego wczesnośredniowiecznego grodziska.

Choć historia krwawej i ofiarnej walki wciąż pozostaje w pamięci mieszkańców, warto wspomnieć o pradawnych dziejach dzisiejszego Batorza. Między wiekiem VIII a IX funkcjonował tu gród otoczony palisadą i fosą. Według ustaleń archeologów było to także miejsce pogańskiego kultu, gdzie z wielkim prawdopodobieństwem hołubiono bóstwa świata wody.

Zainteresowani dziejami okolicy powinni udać się do Muzeum Wiejskiego zlokalizowanego w dawnym urzędzie. Muzeum można zwiedzać codziennie, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (tel. 661 974 822). Malownicze okolice Batorza to także doskonałe miejsce dla miłośników nordic-walking czy wędkarstwa. Wody Pora słynną z obecności pstrągów. Zimą warto skorzystać z pobliskiego Ośrodka Narciarskiego.