Kraina jezior, kniei, moczarów i bagien. Najcenniejsze fragmenty polskiej części Polesia objęto ochroną tworząc Poleski Park Narodowy. 

sdr_vivid

Niekwestionowanym królem poleskich bagien jest łoś, jeden z największych ssaków w Polsce. W Poleskim Parku Narodowym mieszka ok. 100 osobników, co stanowi jedno z największych zagęszczeń tego majestatycznego zwierzęcia w Polsce. Park to prawdziwy raj dla miłośników birdwatching’u. Wyposażeni w lornetki odkryjemy niesamowite ptasie królestwo. Występuje tutaj aż 200 gatunków ptaków, niektóre z nich, jak wodniczka, są bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem. Na szczególną uwagę zasługują żurawie, których wizerunek widnieje w herbie parku, a charakterystyczny dźwięk, zwany klangorem, bardzo często można usłyszeć podczas wędrówek. To także miejsce występowania bielików - ptaków o największej rozpiętości skrzydeł w Polsce. Ważnym przedstawicielem poleskiej fauny jest żółw błotny – wpisany do polskiej czerwonej księgi zwierząt jako gatunek zagrożony wyginięciem. Poleski Park Narodowy jest częścią Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO "Polesie Zachodnie", obejmującego obszary w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

 

DSC 8009

Dystans z Lublina do Urszulina to niespełna 60 km. To tam zlokalizowany jest Ośrodek Dydaktyczno – Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego, miejsce od którego najlepiej jest rozpocząć wycieczkę. Znajdziemy tutaj punkt informacji turystycznej oraz zakupimy bilety na ścieżki przyrodnicze. Na terenie Ośrodka założono Ogród Dydaktyczny oraz mini ścieżkę „Tropem Przyrody”.Innym miejscem idealnym do rozpoczęcia przygody z Poleskim Parkiem Narodowym jest Stare Załucze, gdzie mieści się Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny PPN. Miejscowe muzeum, prezentuje eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz przyrodnicze. Również tutaj znajdziemy punkt informacji, gdzie otrzymamy niezbędne wskazówki i zakupimy bilety. W obrębie ośrodka wytyczona została ścieżka „Zółwik” przeznaczona dla najmłodszych miłośników przyrody. Dzięki ścieżce dzieci mogą poznać strukturę lasu, zaprzyjaźnić się z żółwiem błotnym a także odwiedzić niewielki Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

 DSC 7964

Na terenie parku wytyczono ścieżki przyrodnicze, wyposażone w kilometry drewnianych kładek, oraz wieże widokowe, umożliwiające podglądanie natury z bliska.

Ścieżka przyrodnicza "Dąb Dominik"

Spacer ścieżką „Dąb Dominik” to niepowtarzalna okazja do obserwacji poleskiej przyrody, począwszy od ekosystemów leśnych po zarastające jezioro Moszne. Zobaczymy bór bagienny, grądy oraz olsy a także przyjrzymy się z bliska splei, czyli roślinnemu kożuchowi na powierzchni jeziora. Warto zwrócić uwagę na kwitnące storczyki oraz postrach owadów – rosiczki. Planując wędrówkę należy najpierw udać się do Urszulina lub Załucza Starego w celu zakupu biletów wstępu. Spacer należy rozpocząć z parkingu zlokalizowanego na skraju lasu, nieopodal skrzyżowania dróg wiodących ze wsi Jamniki, Wola Wereszyńska i Łomnica. Ścieżka została poprowadzona drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Obejmuje dwa warianty – krótszy (około 2,5 km) oraz dłuższy (3,5 km). Krótsza trasa jest dostępna dla rodzin z wózkami dziecięcymi oraz dla osób niepełnosprawnych.
Więcej informacji…

Ścieżka przyrodnicza "Spławy"

Poleski Park Narodowy w pigułce. Przemierzając drewniane kładki zobaczymy lasy bagienne, łąki oraz otwarte torfowiska. Dotrzemy także do największego akwenu parku – jeziora Łukie. Początek ścieżki zlokalizowany jest w Starym Załuczu, przy parkowym muzeum. To właśnie tutaj można zostawić samochód oraz zaopatrzyć się w bilety wstępu. Na wędrówkę warto zarezerwować sobie 3 godziny, ponieważ łączna długość trasy wynosi 7,5 km – z czego około 4,5 km to spacer po drewnianych kładkach.
Więcej informacji…

Ścieżka przyrodnicza "Perehod"

Raj dla miłośników ornitologii. Ścieżkę wytyczają groble stawów Pieszowolskich. Bytują tu liczne gatunki ptactwa wodno-błotnego, takie jak kormorany, czaple podgorzałki czy bąki. Przy odrobinie szczęścia można spotkać polującego bielika. Z myślą o amatorach birdwatching’u wybudowano dwie wieże widokowe oraz schron ornitologiczny. Początek ścieżki znajduje się w miejscowości Pieszowola, położonej na południowy-wschód od Sosnowicy. Długość ścieżki, dostępnej również dla rowerzystów, wynosi 5 km.
Więcej informacji…

Ścieżka historyczno-przyrodnicza "Obóz powstańczy"

Idealna trasa dla miłośników historii i zarazem przyrody. Ścieżka przybliża turystom temat powstania styczniowego, gdyż właśnie tu – w pobliżu miejscowości Lipniak znajdował się największy obóz Powstańców Styczniowych. Dzięki tablicom edukacyjnym poznamy bliżej zagadnienia związane z samym zrywem niepodległościowym, jak i tutejszym obozem. Pamiętajmy, że jesteśmy na terenie parku narodowego, dlatego warto bacznie się rozglądać - przyroda zachwyca na każdym kroku. Początek znajduje się we wsi Lipniak. Ścieżka ma długość około 4 km i wiedzie leśnymi drogami oraz drewnianymi kładkami. Na turystów czekają nie tylko tablice edukacyjne, ale także wieża widokowa z rozległym widokiem na łąki zienkowskie.
Więcej informacji…

Śieżka przyrodnicza "Czahary"

Na turystów i miłośników przyrody czeka ścieżka dydaktyczna „Czahary“, wytyczona w obrębie Bagna Bubnów. Termin „czahary“ był znany już w XVII wieku i oznaczał mokradła, na których występowały liczne krzewy. Nazwa ścieżki idealnie obrazuje charakter nowej poleskiej atrakcji. Trasa o długości 6,5 km została poprowadzona przez otwarte tereny torfowiska niskiego a także przez lasy i kompleksy łąkowe. Ścieżka cieszy się uznaniem osób, których pasją jest ornitologia. Na trasie można zobaczyć wiele interesujących gatunków ptaków, wśród nich najrzadszego migrującego ptaka w Europie – wodniczkę. Ze względu na bioróżnorodność obszaru odwiędzający spotkają licznych przedstawicieli rodzimej fauny i flory – w tym łosie czy jelenie. Ścieżka „Czahary“ jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Podziwianie przyrody ułatwią  platformy widokowe, miejsca postojowe oraz zadaszenia.
Więcej informacji…

Ścieżka rowerowa "Mietiułka"

Wskakujemy na rowery i poznajemy piękno poleskiej przyrody. Przed nami dwadzieścia 21 kilometrów przygody. Ścieżka zaczyna się we wsi Łowiszów, przy zbiorniku Wytyckim, gdzie zlokalizowany jest parking z wiatą turystyczną. Na trasie znajduje się torfowisko wysokie „Durne Bagno" z wieżą widokową. Ścieżka tworzy pętlę prowadząc przez kompleks stawów w Pieszowoli oraz wzdłuż rzeki Mietiułka, do punktu, w którym rozpoczęliśmy przejażdżkę. Nawierzchnię stanowią drogi polne i leśne.
Więcej informacji…

Eko-szlak „Urszulin – Perehod”

Kolejna trasa rowerowa ukazująca przyrodnicze skarby Poleskiego Parku Narodowego. Szlak o długości 23 km łączy wszystkie wspomniane ścieżki przyrodnicze. Szlak rozpoczyna się w Urszulinie, i kończy w Pieszowoli. No to w drogę!
Więcej informacji...

DSC 7953

www.poleskipn.pl
www.facebook.com/poleski/

www.instagram.com/poleskipark/

Poleski Park Narodowy na mapach Google:
www.poleskipn.pl/index.php/poleski-pn-w-mapach-google
 

Miejscowości:

Hola | Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia
Hołowno | Kraina Rumianku
Stare Załucze | Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego
Sosnowica | Miejsce romansu Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej
Urszulin | Serce Polesia Zachodniego

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna poleca:

Ośrodek Wypoczynkowy „Leśna Ryba”

Informacja turystyczna na Polesiu:

Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej ****
Punkt Informacji Turystycznej Poleskiego Parku Narodowego *