Roztocze to niezwykła kraina geograficzna posiadająca wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne. W Polsce obejmuje część województwa lubelskiego i podkarpackiego. Charakteryzują ją gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza oraz wyjątkowy w skali Polski klimat i atmosfera. Najcenniejsze obszary leśne zostały objęte ochroną w ramach Roztoczańskiego Parku Narodowego – najbardziej zalesionego wśród polskich parków. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na elitarną Listę Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

 

Roztocze jest najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce, tzw. Słoneczny Biegun Polski. Czyste powietrze to zasługa olbrzymich kompleksów leśnych i braku przemysłu ciężkiego. Jest to kraina unikalna w skali kraju, gdzie poza wyjątkowymi walorami naturalnymi, znajdują się atrakcje turystyczne dla osób w każdym wieku. Miejsce idealne do uprawiania turystyki aktywnej i kulturowej. Sprzyjają temu wytyczone i oznakowane (w sumie ponad 100) szlaki piesze, trasy rowerowe, w tym Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, stoki i trasy narciarskie, szlaki samochodowe oraz bogata oferta spływów kajakowych. Na Roztoczu znajdują się ciekawe zabytki architektury w stylu Renesansu Lubelskiego, a także unikalne zabytki architektury drewnianej np., wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Zespół Cerkiewny w Radrużu. Prawdziwą ucztą dla zmysłów jest roztoczańska kuchnia oparta o lokalne produkty: kaszę gryczaną i jaglaną, owoce miękkie, dziczyznę czy aromatyczne zioła.

02 Roztocze Polonia

Jak smakuje Roztocze? Trochę słodko, odrobinę słono a przede wszystkim wybornie. Roztoczańskie lasy, urodzajne łąki i pola, a także sprzyjające uwarunkowania klimatyczne od wieków zachęcały do kulinarnych eksperymentów. Kuchnia Roztocza czerpie pełnymi garściami z darów natury
i wielowiekowych receptur. Będąc na Roztoczu warto skosztować dań bazujących na kaszy gryczanej. Charakterystyczny smak gryki można odnaleźć w słynnych gryczakach czy pierogach z farszem gryczanym.

04 Roztocze Polonia

Nie należy zapominać o długich tradycjach gorzelniczych obszaru. Najbardziej rozpoznawalnym lokalnym piwem, jest warzony u bram Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zwierzyniec. Dzień pełen kulinarnych wrażeń warto zakończyć przy lampce wina wprost z tutejszych winnic. Dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu i najwyższej w kraju liczbie dni słonecznych, roztoczańskie grona odwdzięczają się wyśmienitym smakiem. Co więcej, promienie słońca można odnaleźć
w owocach, z których później powstają zdrowe konfitury, dżemy i soki. Zaś po owocowych żniwach, lasy Roztocza zapraszają na grzybobranie, przy akompaniamencie chrząszcza, odgłosu ptaków i szumu roztoczańskich rzek.

Wyobraź sobie, że pakujesz kosz pełen lokalnych specjałów i siadasz w cieniu bukowych koron... brzmi dobrze.

03 Roztocze Polonia

Zapraszamy na malownicze Roztocze - krainę przygód i błogiego relaksu. Tu każdy turysta znajdzie coś wyjątkowego, co spełni jego indywidualne oczekiwania. Na Roztoczu natura splata się z historią, tworząc niepowtarzalną atmosferę i idealne miejsce wypoczynku.

Obiekty noclegowe oraz gospodarstwa agroturystyczne gwarantują nie tylko komfort, ale także niezapomniane doświadczenia z pobytu. Pasjonaci autentycznych smaków będą zachwyceni lokalną kuchnią, które swoją wyjątkowość czerpią z lokalnych produktów i wielowiekowej tradycji.

Jednak to nie wszystko!

Roztocze to także wiele atrakcji turystycznych. Pasjonaci historii znajdą tu liczne zabytki, świadectwa minionych epok, które opowiadają niezwykłą historię regionu. Zarówno obiekty całoroczne jak i sezonowe, parki rozrywki czy aktywność na świeżym powietrzu. Roztocze oferuje również ciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi.

05 Roztocze Polonia

Dla miłośników przyrody Roztocze to prawdziwy raj. Rozległe lasy, malownicze rzeki i jeziora tworzą idealne miejsce do wędrówek pieszych i wypraw rowerowych.

Cisza i spokój towarzyszące Roztoczu sprawiają, że to miejsce staje się idealnym schronieniem od codzienności w otoczeniu przyrody. Na Roztoczu czas pływnie wolniej, można tutaj odpocząć od zgiełku miasta i napawać się spokojem tego magicznego miejsca.

Zaplanuj swój wymarzony wypoczynek na Roztoczu. Różnorodność atrakcji, lokalna kuchnia, niezwykłe krajobrazy i historia regionu czekają na Ciebie. Odkryj Roztocze – prawdziwą perłę wśród miejsc pełnych inspiracji i piękna!

Więcej informacji na temat rekomendowanych wydarzeń, atrakcji oraz bazy noclegowej można znaleźć na stronie www.roztoczetravel.pl.