Aktualności

  • Lubelskie zaprasza na majówkę 2025

    01-05-25
    04-05-25
    Dodano: 25/04/2025

    Lubelskie zaprasza na majówkę! W przygotowanym przez nas artykule znajdziesz informację na temat wydarzeń oraz dostępności muzeów i atrakcji w województwie lubelskim w dniach 1-4 maja 2025. Odpocznij w regionie, gdzie kontakt z naturą staje się podstawą do wypoczynku i regeneracji.  ...

     
  • Życzenia Wielkanocne

    Dodano: 19/04/2025

    Spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych życzą Zarząd i Pracownicy Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

     
  • Lubelskie zaprasza na Wielkanoc 2025: atrakcje i muzea

    19-04-25
    21-04-25
    Dodano: 11/04/2025

    Święta Wielkanocne to nie tylko czas spotkań przy świątecznym stole, ale także okazja do wspólnego odkrywania najciekawszych miejsc w regionie. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy informacje o muzeach i atrakcjach województwa lubelskiego, które w okresie świątecznym (19-21.04) będą ...

Miasto nad Wieprzem, założone w 1476 roku, od czasów jagiellońskich było dużym ośrodkiem targowym. Na jarmarki przybywali kupcy z całej Europy, a Łęczna stała się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich województwa. Pozostałością tych tradycji są zachowane trzy rynki. W latach 60. XX wieku w okolicach Łęcznej odkryto złoża węgla kamiennego,co rozpoczęło nowy etap w dziejach miasta. W 1975 roku podjęto w budowę kopalni w Bogdance, a Łęczna stałą się stolicą powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

W miejscowości znajduje się renesansowo-barokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVI-XVIII w. posiadający dekoracje w typie renesansu lubelskiego. Zachowała się również barokowa Synagoga Duża z XVII w. oraz Synagoga Mała z początku XIX w.

W dzielnicy Podzamcze można zwiedzić pozostałości dawnego folwarku, takie jak stajnia, obora, suszarnia chmielu i budynek gospodarczy. Suszarnia została zaadaptowana na wieżę widokową. Malownicze ruiny u ujścia rzeki Świnki do Wieprza, wraz ze zrewitalizowanym parkiem na pewno przypadną do gustu miłośnikom przyrody oraz amatorom fotografii. Skoro "Podzamcze" to musiał być zamek. I był! Pierwsza wzmianka o łęczyńskiej budowli obronnej pochodzi z dokumentu datowanego na 1525 rok. Po zamku nie pozostały jednak widoczne ślady.

Na łęczyńskim Podzamczu gościł sam Ignacy Paderewski. Odwiedził ówczesnego właściciela dóbr, w celu ich zakupu, jednak transakcja nie doszła do skutku.

Wybierając się do Parku po zmroku, trzeba być gotowym na spotkanie z... Czarnym Panem, zwanym także Panem Litwinem. Miejscowe podania mówią, że tajemnicza postać widywana jest od wielu pokoleń. Pojawia się jako starszy człowiek w cylindrze, czarnej pelerynie, z laseczką w dłoni, grzecznie pyta o drogę na Litwę i szybko znika. Jeszcze nikt nie zdążył udzielić mu odpowiedzi. 

Łatwiej niż Czarnego Pana, na Podzamczu można spotkać prehistoryczne gady. Okoliczna Łęczyńska Dolina Dinozaurów jest dziełem miejscowego artysty Bogumiła Brodzisza.

Dolina rzeki Wieprz na tym obszarze objęta jest ochroną w formie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.