Lasy Janowskie to najbardziej rozległy kompleks leśny w Polsce, szczególnie doceniany za możliwość doświadczenia bliskości natury, obserwacji zwierząt, ptaków oraz oddalenie od szumu cywilizacyjnego. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą, m.in.: rezerwat Imielty Ług i Porytowe Wzgórzena którym rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej i znajdujący się nieopodal Janowa Lubelskiego rezerwat Szklarnia, w którym utworzono ostoję konika biłgorajskiego.

Wizytę w Lasach Janowskich dobrze jest rozpocząć od położonego nad zalewem ogromnego, edukacyjno-rekreacyjnego kompleksu jakim jest Zoom Natury. Piękna, piaszczysta plaża, spacerowe aleje, fontanny, ścieżki rowerowe, zewnętrzne siłownie, atrakcyjnie usytuowany park linowy, wieża widokowa oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne stanowią zachętę do bliskiego odkrywania otaczającej przyrody.

Idealnym miejscem do poznania bogatego świata przyrody z bliska jest także Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” z ciekawą wystawą przyrodniczą i Arboretum leśne z licznymi gatunkami roślin. 

Na uwagę zasługuje przylegające bezpośrednio do Lasów Janowskich miasto Janów Lubelski, w którym warto zwiedzić ufundowane przez rodzinę Zamoyskich sanktuarium maryjne z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720, Skansen Kolei Leśnej oraz jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony, w 1818 roku.


Wydarzenia:

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie (czerwiec / lipiec)
Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART (lipiec)
Festiwal kaszy "Gryczaki" (sierpień)