30-07-22
05-08-22

79. Tour de Pologne ponownie przejedzie przez Lubelskie! Teren województwa będzie gospodarzem całości drugiego etapu, drugiej części pierwszego odcinka wraz z metą w Lublinie oraz startu do trzeciego etapu i pierwszej fazy tego rozdziału zmagań na polskich szosach. Trasa jednego z najważniejszych etapowych wyścigów kolarskich w prestiżowym cyklu UCI World Tour, w tym roku poprowadzi przez Kazimierz Dolny, Płaskowyż Nałęczowski, Lublin, Chełm, Hrubieszów, Roztocze Wschodnie i Środkowe, Zamość, Kraśnik, Janów Lubelski i Lasy Janowskie. Oprócz rywalizacji na najwyższym poziomie, nie zabraknie pięknych krajobrazów Lubelszczyzny, unikalnych walorów przyrodniczych, kulturowych, historycznych oraz urbanistycznych. Wyżynny przełom Wisły wcinającej się w skały dawnych kamieniołomów, obszar o najgęstszej sieci lessowych wąwozów w Europie, wielokulturowy, 700-letni Lublin, kredowy Chełm z górującą nad nim bazyliką, Pogranicze usiane cerkwiami, faliste Roztocze pełne lasów i kolorowych mozaik pól, renesansowy Zamość, bezkresne Lasy Janowskie z żubrem i konikiem biłgorajskim w tle - to tylko niektóre atrakcje, czekające na tych, którzy będą śledzić relację z wyścigu.

Kibice na całym świecie będą mieli okazję podziwiania pięknych pejzaży Lubelszczyzny dzięki wielogodzinnym transmisjom telewizyjnym. Impreza startuje 30 lipca 2022 r.

79. Tour de Pologne rozpocznie się w Kielcach. Pierwszy etap (221 km) poprowadzi kolarzy oraz widzów ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Lublina, przez urokliwe tereny naszego regionu, m.in. Małopolski Przełom Wisły i Płaskowyż Nałęczowski. Województwo lubelskie przywita zawodników w Annopolu, przejazdem ponad Wisłą - najdłuższą wśród polskich rzek. Tutaj także ulokowana będzie pierwsza lotna premia. Drugi sprint po punkty zostanie rozegrany w Józefowie nad Wisłą. Niewysokie, lecz strome wzgórza okolic Kazimierza Dolnego staną się wreszcie dobrym pretekstem do walki o pierwsze zdobycze w klasyfikacji na najlepszego górala. Zawodnik, który jako pierwszy przekroczy linię premii III kategorii w Wylągach, będzie mógł być pewny odebrania na podium w Lublinie białej koszulki w niebieskie grochy po inauguracyjnym odcinku wyścigu. Metę etapu w historycznym Śródmieściu Lublina poprzedzi krótka, stroma wspinaczka na Wzgórze Staromiejskie, gdzie kolarze zakończą zmagania u wrót Bramy Krakowskiej. Kozi Gród czeka już na rywalizację silnych sprinterów i dynamicznych klasykowców.

Drugi etap (204 km) rozpocznie się w Chełmie, czyli mieście znanym z jedynych w Europie podziemi wydrążonych w kredzie. Na trasie znajdą się aż trzy szanse dla szybkich kolarzy, szukających dorobku punktowego - premie lotne w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim oraz Szczebrzeszynie. Jak się wspinać, to tylko na Roztoczu. "Ścianki" w Werechaniach i Wieprzowie pozwolą na test formy przed bardziej wymagającymi podjazdami w kolejnych etapach wyścigu. Szybka wizyta u chrząszcza w Szczebrzeszynie powinna być sprawdzianem przed niedalekim finiszem na końcową kreskę na rundzie wokół harmonijnego Zamościa - miasta idealnego, miasta-twierdzy i perły okresu odrodzenia.

Kolarze pożegnają się z Lubelszczyzną trzeciego dnia wyścigu (230 km). Tym razem miastem-gospodarzem startu honorowego do etapu będzie Kraśnik, z którego zawodnicy pomkną na południe. Uciekający śmiałkowie powinni zebrać komplet punktów na premii lotnej w Janowie Lubelskim. Kolejna taka okazja nadarzy się w Leżajsku, w woj. podkarpackim. Janów Lubelski powinien skierować oczy i plany wakacyjne widzów na tutejszy Park Rekreacji Zoom Natury. Wszyscy szukający aktywnego wypoczynku w połączeniu z wiedzą i poznawaniem środowiska w sposób niebanalny, znajdą tu coś dla siebie. Obserwatorzy, którzy nie pozwolą uśpić swej czujności uspokajającym olejkom eterycznym Lasów Janowskich i leniwej na tym odcinku jeździe peletonu, zaciekawi być może śródleśna osada Szklarnia, w której czas jakby się zatrzymał, a ostoja łagodnego konika biłgorajskiego zachęca do chwili postoju i refleksji. Nie dla kolarzy... Kolejna część etapu poprowadzi już drogami Podkarpacia, znanymi z ubiegłorocznej edycji Tour de Pologne, aż do premii górskich, z których najbardziej wymagająca ulokowana będzie w Kalwarii Pacławskiej. Finisz na podjeździe w centrum Przemyśla będzie z pewnością faworyzował wytrawnych klasykowców i głównych kandydatów do zwycięstwa w całym wyścigu. Tu nadarzy się pierwsza szansa na wypracowanie prawdziwej różnicy czasowej nad pozostałymi rywalami. Zapowiada się wyśmienicie!

Więcej informacji...