PROPONOWANY PROGRAM POBYTU (3 DNI)
DZIEŃ 1
Karczmiska – Poniatowa (15 km)
Karczmiska położone w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w dolinie rzeki Chodelki, stwarzają dogodne warunki uprawiania turystyki aktywnej. W centrum miejscowości znajduje się Dwór Wesslów z połowy XVIII w., w którym oprócz Gminnego Ośrodka Kultury ulokowane są Regionalna Izba Pamięci i Tradycji oraz Karczmiska Galeria Sztuki Współczesnej.
Podczas pobytu warto przejechać się jedyną na Lubelszczyźnie Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową, która prowadzi po malowniczych terenach lubelskiego Powiśla. Podróż zakończona jest zwiedzaniem zabytkowej stacji kolejowej.
Część gminy Poniatowa wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jego atutem jest nieskażone środowisko naturalne i walory przyrodniczo-krajobrazowe. Okolice Poniatowej oferują świetne warunki do uprawiania turystyki konnej, wędrówek pieszych i wypraw rowerowych. Dolina Dziewięciu Stawów, malowniczo położona w samym centrum miasta, zasilana wodami rzeczki Kraczewianka, to wyjątkowe miejsce dla miłośników wędkowania. Dużym walorem tej części Poniatowej są bujne lasy sosnowo-dębowe i dębowo-grabowe.
Pałac w Kraczewicach, zbudowany w stylu secesyjnym, jest wyjątkowym w regionie przykładem tego stylu w budownictwie. Drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został zbudowany po odzyskaniu niepodległości. Charakterystycznym elementem wystroju świątyni są boczne galerie. W budynku starej plebanii urządzono wystawę etnograficzną z dawnymi maszynami i urządzeniami gospodarskimi.
DZIEŃ 2
Poniatowa – Opole Lubelskie (12 km)
Po drodze z Poniatowej warto zatrzymać się w Zajeździe Rybackim Pstrąg Pustelnia, gdzie oprócz smacznych dań znajduje się sklep, w którym można nabyć ryby złowione wsąsiedniej hodowli.
Ważnym walorem pobliskiego Opola Lubelskiego są cenne przyrodniczo i krajobrazowo podlegające ochronie w obrębie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Dorzecze rzeki Chodelki to jeden z najczystszych i najbardziej malowniczych obszarów w regionie. Zlokalizowane są tam dobrze rozwinięte ścieżki piesze i dydaktyczne, takie jak Ścieżka przyrodnicza Kleniewo, poprowadzona przez kompleks leśny, wzdłuż lewego brzegu rzeki. W połowie trasy znajduje się platforma widokowa, z której można obserwować ptaki i podziwiać krajobraz.
Kolejnymi godnymi polecenia ścieżkami, prowadzącymi przez lessowe wąwozy są: ścieżka przyrodnicza Skrzypowy Dół, ścieżka dydaktyczna Rogów oraz ścieżka przyrodnicza Okolice Kluczkowic, na której znajduje się jedna z piękniejszych wiejskich rezydencji – Pałac w Kluczkowicach, z Muzeum Regionalnym. Największą atrakcją obiektu jest biblioteka w stylu zakopiańskim projektu Stanisława Witkiewicza. Okazały dawny salon z oryginalnymi neoklasycystycznymi obramieniami drzwi i okien, jest miejscem ekspozycji zabytków archeologicznych pochodzących z badań wykopaliskowych z terenu powiatu opolskiego (Chodlik, Żmijowiska, Nieszawa Kolonia).
DZIEŃ 3
Opole Lubelskie – Józefów nad Wisłą (18 km)
Józefów nad Wisłą słynie z nieskażonego środowiska i niepowtarzalnych walorów krajobrazowych. Wzniesienia, kamieniołomy, dzikie, piaszczyste plaże nad Wisłą, są idealnym miejscem dla osób szukających spokoju. Warto zatrzymać się w Pobernardyńskim zespole klasztornym z barokowym kościołem pw. Bożego Ciała oraz w zabytkowym parku na skarpie wiślanej, skąd można podziwiać rozległą panoramę Wisły.
Porośnięte zaroślami Wyspy Kaliszańskie na Wiśle, są idealnym miejscem dla stanowisk ptactwa wodno-błotnego - przebywa tam ok. 210 gatunków. Nieopodal znajduje się urokliwe kamieniołomy kaliszańskie - jedno z najpiękniejszych odsłonięć geologicznych w Europie. W pobliżu można znaleźć skamielin, niektóre to odbicia prehistorycznych roślin, gąbek i muszli, nawet sprzed 65 mln lat.
Nad kamieniołomami znajduje się wspaniały punkt widokowy na Wisłę, Józefów i Góry Świętokrzyskie..
PRZYDATNE INFORMACJE: