GREEN VELO

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, mający blisko 2000 km długości, to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce. Przebiega przez obszar pięciu województw leżących we wschodniej części kraju, w tym przez lubelskie (ok. 351 km). Lubelska część szlaku ukazuje m.in. malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm i Włodawę oraz Roztoczański Park Narodowy.


 

Dokładny przebieg trasy w regionie:

Janów Podlaski

Terespol

Kostomłoty

Kodeń

Jabłeczna

Sławatycze

Hanna

Włodawa

Wola Uhruska

Chełm

Krasnystaw

Szczebrzeszyn

Zwierzyniec

Roztoczański Park Narodowy

Józefów

Susiec


 

WALORY KULTUROWE
Lubelska część Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo to  swoisty „festiwal wielokulturowości”. Nadbużańskie tereny Lubelszczyzny kryją prawdziwe skarby - malowniczo położony tuż nad Bugiem klasztor prawosławny w Jabłecznej, jedyną na świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego z zabytkową cerkwią św. Nikity w Kostomłotach czy wspaniałe Sanktuarium Maryjne w Kodniu. I wreszcie trzy niezwykłe, wielokulturowe miasta – Włodawę, Chełm i Szczebrzeszyn – w których smak życia społecznego przez wieki był przyprawiany po polsku, po żydowsku i po rusińsku. Dopełnieniem obrazu wielokulturowości lubelskiego odcinka szlaku są kamienice ormiańskie w Zamościu oraz mizar tatarski w Zastawku.

WALORY PRZYRODNICZE
Szlak wiedzie nad Bug dostojnie płynący pośród zielonych krajobrazów Lubelszczyzny. To właśnie w tym regionie rowerzyści pokonują ponad połowę z 363-kilometrowego odcinka, na którym rzeka stanowi naturalną granicę z Białorusią i Ukrainą. Osobliwością rozciągających się pomiędzy Włodawą a Chełmem Lasów Sobiborskich jest żółw błotny – gatunek zagrożony w Europie, mający tu najliczniejsze w kraju stanowiska lęgowe. Dalej trasa prowadzi na Roztocze, gdzie witają nas koniki polskie, będące potomkami dzikiego konia leśnego – tarpana oraz malownicze progi skalne na rzekach, nazywane potocznie szumami.

INFRASTRUKTURA
Jednym z wyróżników Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jest znajdująca się wzdłuż całej trasy infrastruktura rekreacyjna. Miejsca takie, na wzór autostrad, nazwane zostały MOR-ami, czyli Miejscami Obsługi Rowerzystów. Od Elbląga do Końskich jest ich na trasie około 230 i zlokalizowane są co 8-10 kilometrów, zwykle przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach. Wszystkie MOR-y są jednolicie oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, U-kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą. MOR-y pozwalają na odpoczynek, schronienie się przed deszczem oraz uzyskanie informacji o atrakcjach w najbliższej okolicy. Pobyt na MOR-ach jest oczywiście bezpłatny.

WIĘCEJ INFORMACJI: GREENVELO.PL

POBIERZ: APLIKACJA GREEN VELO

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.