Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy

Czy masz ochotę na wyjątkowy spektakl, którego sceną są lasy, łąki i jeziora, przyjrzeć się bliżej światu przyrody? Doskonałym miejscem do obserwacji są parki narodowe. Zapraszamy do królestwa dzikich kniei i moczarów. Panie i Panowie, przed Państwem Poleski Park Narodowy.

Niekwestionowanym królem poleskich bagien jest łoś, jeden z największych ssaków w Polsce. W Poleskim Parku Narodowym mieszka ok. 100 osobników, co stanowi jedno z największych zagęszczeń tego majestatycznego zwierzęcia w Polsce. Park to prawdziwy raj dla miłośników birdwatching’u. Wyposażeni w lornetki odkryjemy niesamowite ptasie królestwo. Występuje tutaj aż 200 gatunków ptaków, niektóre z nich, jak wodniczka, są bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem. Na szczególną uwagę zasługują żurawie, których wizerunek widnieje w herbie parku, a charakterystyczny dźwięk, zwany klangorem, bardzo często można usłyszeć podczas wędrówek. To także miejsce występowania bielików - ptaków o największej rozpiętości skrzydeł w Polsce. Ważnym przedstawicielem poleskiej fauny jest żółw błotny – wpisany do polskiej czerwonej księgi zwierząt jako gatunek zagrożony wyginięciem.

Dystans z Lublina do Urszulina to niespełna 60 km. To tam zlokalizowany jest Ośrodek Dydaktyczno – Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego, miejsce od którego najlepiej jest rozpocząć wycieczkę. Znajdziemy tutaj punkt informacji turystycznej oraz zakupimy bilety na ścieżki przyrodnicze. Na terenie Ośrodka założono Ogród Dydaktyczny oraz mini ścieżkę „Tropem Przyrody”.

Innym miejscem idealnym do rozpoczęcia przygody z Poleskim Parkiem Narodowym jest Stare Załucze, gdzie mieści się Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny PPN. Miejscowe muzeum, prezentuje eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz przyrodnicze. Również tutaj znajdziemy punkt informacji, gdzie otrzymamy niezbędne wskazówki i zakupimy bilety. W obrębie ośrodka wytyczona została ścieżka „Zółwik” przeznaczona dla najmłodszych miłośników przyrody. Dzięki ścieżce dzieci mogą poznać strukturę lasu, zaprzyjaźnić się z żółwiem błotnym a także odwiedzić niewielki Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.

 

Na terenie parku wytyczono ścieżki przyrodnicze, wyposażone w kilometry drewnianych kładek, oraz wieże widokowe, umożliwiające podglądanie natury z bliska.


Ścieżka przyrodnicza "Dąb Dominik"

Spacer ścieżką „Dąb Dominik” to niepowtarzalna okazja do obserwacji poleskiej przyrody, począwszy od ekosystemów leśnych po zarastające jezioro Moszne. Zobaczymy bór bagienny, grądy oraz olsy a także przyjrzymy się z bliska splei, czyli roślinnemu kożuchowi na powierzchni jeziora. Warto zwrócić uwagę na kwitnące storczyki oraz postrach owadów – rosiczki. Planując wędrówkę należy najpierw udać się do Urszulina lub Załucza Starego w celu zakupu biletów wstępu. Spacer należy rozpocząć z parkingu zlokalizowanego na skraju lasu, nieopodal skrzyżowania dróg wiodących ze wsi Jamniki, Wola Wereszyńska i Łomnica. Ścieżka została poprowadzona drogą leśną oraz drewnianymi kładkami. Obejmuje dwa warianty – krótszy (około 2,5 km) oraz dłuższy (3,5 km). Krótsza trasa jest dostępna dla rodzin z wózkami dziecięcymi oraz dla osób niepełnosprawnych. Więcej informacji…


Ścieżka przyrodnicza "Spławy"

Poleski Park Narodowy w pigułce. Przemierzając drewniane kładki zobaczymy lasy bagienne, łąki oraz otwarte torfowiska. Dotrzemy także do największego akwenu parku – jeziora Łukie. Początek ścieżki zlokalizowany jest w Starym Załuczu, przy parkowym muzeum. To właśnie tutaj można zostawić samochód oraz zaopatrzyć się w bilety wstępu. Na wędrówkę warto zarezerwować sobie 3 godziny, ponieważ łączna długość trasy wynosi 7,5 km – z czego około 4,5 km to spacer po drewnianych kładkach. Więcej informacji…


Ścieżka przyrodnicza "Perehod"

Raj dla miłośników ornitologii. Ścieżkę wytyczają groble stawów Pieszowolskich. Bytują tu liczne gatunki ptactwa wodno-błotnego, takie jak kormorany, czaple podgorzałki czy bąki. Przy odrobinie szczęścia można spotkać polującego bielika. Z myślą o amatorach birdwatching’u wybudowano dwie wieże widokowe oraz schron ornitologiczny. Początek ścieżki znajduje się w miejscowości Pieszowola, położonej na południowy-wschód od Sosnowicy. Długość ścieżki, dostępnej również dla rowerzystów, wynosi 5 km. Więcej informacji…


Ścieżka historyczno-przyrodnicza "Obóz powstańczy"

Idealna trasa dla miłośników historii i zarazem przyrody. Ścieżka przybliża turystom temat powstania styczniowego, gdyż właśnie tu – w pobliżu miejscowości Lipniak znajdował się największy obóz Powstańców Styczniowych. Dzięki tablicom edukacyjnym poznamy bliżej zagadnienia związane z samym zrywem niepodległościowym, jak i tutejszym obozem. Pamiętajmy, że jesteśmy na terenie parku narodowego, dlatego warto bacznie się rozglądać - przyroda zachwyca na każdym kroku. Początek znajduje się we wsi Lipniak. Ścieżka ma długość około 4 km i wiedzie leśnymi drogami oraz drewnianymi kładkami. Na turystów czekają nie tylko tablice edukacyjne, ale także wieża widokowa z rozległym widokiem na łąki zienkowskie. Więcej informacji…


Ścieżka przyrodnicza "Czahary"

Na turystów i miłośników przyrody czeka ścieżka dydaktyczna „Czahary“, wytyczona w obrębie Bagna Bubnów. Termin „czahary“ był znany już w XVII wieku i oznaczał mokradła, na których występowały liczne krzewy. Nazwa ścieżki idealnie obrazuje charakter nowej poleskiej atrakcji. Trasa o długości 6,5 km została poprowadzona przez otwarte tereny torfowiska niskiego a także przez lasy i kompleksy łąkowe. Ścieżka cieszy się uznaniem osób, których pasją jest ornitologia. Na trasie można zobaczyć wiele interesujących gatunków ptaków, wśród nich najrzadszego migrującego ptaka w Europie – wodniczkę. Ze względu na bioróżnorodność obszaru odwiędzający spotkają licznych przedstawicieli rodzimej fauny i flory – w tym łosie czy jelenie. Ścieżka „Czahary“ jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Podziwianie przyrody ułatwią  platformy widokowe, miejsca postojowe oraz zadaszenia. Więcej informacji…


Ścieżka rowerowa "Mietiułka"

Wskakujemy na rowery i poznajemy piękno poleskiej przyrody. Przed nami dwadzieścia 21 kilometrów przygody. Ścieżka zaczyna się we wsi Łowiszów, przy zbiorniku Wytyckim, gdzie zlokalizowany jest parking z wiatą turystyczną. Na trasie znajduje się torfowisko wysokie „Durne Bagno" z wieżą widokową. Ścieżka tworzy pętlę prowadząc przez kompleks stawów w Pieszowoli oraz wzdłuż rzeki Mietiułka, do punktu, w którym rozpoczęliśmy przejażdżkę. Nawierzchnię stanowią drogi polne i leśne. Więcej informacji…


Eko-szlak „Urszulin – Perehod”

Kolejna trasa rowerowa ukazująca przyrodnicze skarby Poleskiego Parku Narodowego. Szlak o długości 23 km łączy wszystkie wspomniane ścieżki przyrodnicze. Szlak rozpoczyna się w Urszulinie, i kończy w Pieszowoli. No to w drogę!
Więcej informacji...


* Punkt informacji turystycznej w Urszulinie w sezonie letnim (1 kwietnia – 31 października) czynny jest codziennie w godzinach 8.00 – 20.00. W sezonie zimowym wyłącznie w dni robocze, od godziny 7.00 do 15.00. Drugi z punktów informacji turystycznej Poleskiego Parku Narodowego znajduje się w Starym Załuczu. Zaprasza turystów w sezonie letnim od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w weekendy i święta w godzinach 9.00 – 17.00.

www.poleskipn.pl/
www.facebook.com/poleski/

www.instagram.com/poleskipark/

Poleski Park Narodowy na mapach Google:
www.poleskipn.pl/index.php/poleski-pn-w-mapach-google

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy

Wyobraź sobie zieloną falistą krainę, potężne dęby i dostojne buki. Śpiew ptaków oraz konie pasące się wolno wśród leśnych ostępów, miarowy puls natury. Czujesz ten spokój? Teraz usiądź wygodnie a my opowiemy Ci, o czym szumi woda w roztoczańskich potokach.

KRAINA JODŁY, BUKA I TARPANA
Roztoczański Park Narodowy jest usytuowany w południowej części województwa lubelskiego, około 100 km od Lublina oraz 30 km od Zamościa. Aż 94% jego powierzchni stanowią lasy, co czyni go najbardziej zalesionym parkiem w Polsce. Wyjątkowość tego obszaru zauważono już w XVI wieku. Na polecenie kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego utworzono tu zwierzyniec, czyli rodzaj rezerwatu służącego do organizacji polowań. Na szczęście, obecnie nikt już tutaj nie poluje, chyba że z aparatem fotograficznym - a o wyjątkowe ujęcia nie trudno. Dzięki bogactwu tutejszej flory, Roztoczański Park Narodowy jest domem dla 3630 gatunków zwierząt. Najbardziej znanym jest Konik Polski. Występują tu jelenie, łosie, sarny czy dziki, a także wilki oraz rysie. Miłośnicy birdwatching’u przy odbrobinie szczęścia będą mieli szansę obserwacji bociana czarnego, orlika krzykliwego, bielika czy puszczyka uralskiego.

Przygodę w Roztoczańskim Parku Narodowym najlepiej rozpocząć od wizyty w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu, gdzie na turystów czeka interesująca ekspozycja przyrodnicza. Szereg przydatnych wskazówek i ciekawych informacji uzyskamy odwiedzając Punkt Informacji Turystycznej, zlokalizowany przy Ośrodku. To tutaj można zaopatrzyć się w niezbędne mapy oraz zakupić bilety wstępu na ścieżki przyrodnicze.

Przy OEM początek biorą ścieżki poznawcze. Jedna z najpopularniejszych prowadzi na Bukową Górę. Najpierw należy przekroczyć okazałą drewnianą bramę - swoisty portal do królestwa przyrody. Na szczyt prowadzą wyjątkowe leśne schody. Nagrodą za ich pokonanie jest wspaniały widok na malowniczą mozaikę roztoczańskich pól i lasów. Dalej ścieżka kieruje nas do miejscowości Sochy, gdzie kończy swój bieg nieopodal cmentarza upamiętniającego pacyfikację wsi w roku 1943. Długość całej trasy to ok. 2,5 km.


Z WIZYTĄ U KONIKA POLSKIEGO
Jednym z ulubionych miejsc turystów odwiedzających Roztoczański Park Narodowy są Stawy Echo. Położenie akwenów w dolinie strumienia Świerszcz, wśród lasów i u podnóża wydm sprzyja pełnemu relaksowi, tym bardziej, że do dyspozycji jest piaszczyste kąpielisko. Tereny w sąsiedztwie stawów stanowią ostoję koników polskich, które możemy obserwować z wieży widokowej. Bez problemu dojedziemy tu samochodem, istnieją jednak lepsze rozwiązania. Najlepszym i zarazem najpiękniejszym jest spacer "Ścieżką po Wydmie do Stawów Echo", rozpoczynającej się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu. Trasa wynosi 1,7 km. Rowerzystom wybierającym się na kąpielisko poleca się „Ścieżkę do Stawów Echo”, mającą swój początek w pobliżu zabytkowego browaru, także w Zwierzyńcu. Dystans jest podobny. Ze względu na zastosowane udogodnienia ścieżka jest dostępna także dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z wózkami dziecięcymi. 

Kolejną szansą na bliskie spotkanie z konikami polskimi jest wędrówka ponad kilometrową ścieżką poznawczą na Białą Górę. Trasa rozpoczyna się na parkingu Roztoczańskiego Centrum Naukowo Edukacyjnego. Jednak możemy naszą wędrówkę zacząć także przy nieutwardzonym parkingu przy drodze Zwierzyniec-Józefów. Ścieżka przecina obszar Ostoi konika. Poruszanie się możliwe jest jedynie wyznaczonym korytarzem. Dziewięciometrowa wieża widokowa daje możliwość lepszej obserwacji koników oraz hodowanego tu bydła białogrzbietego. Co więcej, roztacza się tu wspaniała panorama okolicy. Jest to również idealne miejsce do obserwacji ptaków. Ścieżka nie jest dostępna dla rowerów.

Okolice Stawów Echo to także początek kolejnej ścieżki poznawczej "Na Piaseczną Górę", prowadzącej do punktu widokowego, który szczególnie upodobali sobie obserwatorzy ptaków. Po nacieszeniu się urzekającą panoramą okolicy, możemy ruszyć w drogę powrotną śródleśną łąką i borem sosnowym. Ścieżka o całkowitej długości 3,2 km kończy się w Zwierzyńcu.


FLORIANÓW DWÓCH
Kolejną z urokliwych atrakcji Roztoczańskiego Parku Narodowego jest Florianka. Ta dawna leśna osada ordynacka zagościła na mapach już w pierwszej połowie XIX wieku. Powstała tu leśniczówka oraz dwie gajówki a także folwark. Nazwa osady wywodzi się od owianego sławą czternastowiecznego rycerza – Floriana Szarego, którego ród Zamoyskich uznawał za swojego wielkiego przodka. Według podań to właśnie w tej okolicy rycerz został zaatakowany przez olbrzymiego niedźwiedzia. W cieniu okazałego dębu siostra Floriana Szarego - Janka opatrywała mu rany. Czy było tak naprawdę? Do dziś ponoć pozostał tylko jeden świadek tamtych wydarzeń, Dąb Florian noszący imię po wielkim rycerzu. Obecnie w obrębie Florianki mieści się Izba Leśna - ukazująca życie leśników i ich rodzin w czasach międzywojennych - oraz Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego. Wytyczono tu dwie ścieżki poznawcze – dendrologiczną oraz krajobrazową. Około kilometrowa ścieżka dendrologiczna obejmuje kilkadziesiąt okazów drzew i krzewów, które zostały zasadzone przez leśników Ordynacji Zamojskiej w prowadzonych tu szkółkach. Pełne poznanie skarbów Florianki gwarantuje spacer ścieżką krajobrazową (1,2 km). Wędrówkę rozpoczynamy przy Izbie Leśnej a następnie kierujemy się przez obszar dawnego folwarku aż do Ośrodka Hodowli Stajennej. To właśnie tutaj możemy przyjrzeć się z bliska konikom polskim, a także rodzimej odmianie owcy – owcy uhruskiej. Jak najlepiej dostać się do Florianki? Najlepiej rowerem. Z Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego prowadzi trasa Rybakówka – Florianka – Górecko Stare (15 km).


NA SPOTKANIE HISTORII
Roztoczański Park Narodowy to miejsce o interesującej przeszłości. Miłośnikom historii szczególnie poleca się dwie ścieżki poznawcze – do Wzgórza Polak oraz do Wojdy. Dwukilometrowa ścieżka przyrodniczo-historyczna do Wzgórza Polak nawiązuje do powstania styczniowego i stoczonych tu walk, oraz jest doskonałym miejscem do obserwacji panoramy Kotliny Sandomierskiej oraz strefy krawędziowej Roztocza. Początek ścieżki znajduje się na zachód od Zwierzyńca, na parkingu przy drodze krajowej nr 858 prowadzącej do Biłgoraja.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna do Wojdy, poświęcona jest między innymi tematyce Powstania Zamojskiego. Walki powstańcze zapisały się głęboko w pamięci miejscowej ludności, jako bohaterska obrona Zamojszczyzny przed niemieckimi wysiedleniami. Planując spacer musimy udać się do Szewni Dolnej, wsi usytuowanej na północny-wschód od Zwierzyńca. Początek ścieżki znajduje się przy Pomniku Powstania Zamojskiego. Jej całkowita długość to 4 kilometry.


ŚWIADKOWIE DAWNYCH CZASÓW
Zwierzyniec nazywany jest bramą Roztoczańskiego Parku Narodowego. To właśnie piękno otaczającej przyrody przyczyniło się do założenia miasteczka. Do dziś możemy podziwiać budynki powstałe na zlecenie rodu Zamoyskich, który szczególnie upodobał sobie te tereny. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jest barokowy kościółek na wodzie - czyli Kościół pw. św. Jana Nepomucena, ufundowany przez Teresę i Tomasza Zamoyskich z wdzięczności za narodziny syna. W miasteczku zachował się zespół zarządu Ordynacji Zamoyskiej oraz Pałac Plenipotenta. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy browar, którego historia sięga początków XIX wieku. Założony niegdyś przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego, obecnie jest własnością Skarbu Państwa. Zabytkową część Zwierzyńca z Parkiem Narodowym łączy kilkusetmetrowa ścieżka poznawcza „Aleją Aleksandry Wachniewskiej”, która prowadzi do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego. Co roku latem, miasteczko stają się także mekką dla wielbicieli kina. Od dwudziestu lat organizowana jest tutaj Letnia Akademia Filmowa. W trakcie wydarzenia odbywają się liczne seanse filmowe, koncerty i spotkania.


NIE TYLKO PARK
Roztoczański Park Narodowy to fragment Roztocza, które jak długie i szerokie skrywa wyjątkowe skarby. Malownicze Szumy na Tanwi w okolicach Suśca, uzdrowiskowy Krasnobród, rowerowy Józefów, stolica języka polskiego wSzczebrzeszynie, Tomaszów Lubelski z unikalnym modrzewiowym kościołem. Na rowerzystów czekają kilometry szlaków rowerowych, ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na czele. Powodów aby odwiedzić Roztocze są tysiące. Przekonasz się, gdy tylko tu przyjedziesz. Do zobaczenia na szlaku.

Więcej informacji na temat Roztoczańskiego Parku Narodowego znajdziecie na roztoczanskipn.pl

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.