Ścieżka "Dąb Dominik"

długość 2,5 km (dłuższy wariant ok. 3,5 km)

Początek ścieżki znajduje się we wsi Łomnica. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki jest torfowisko przejściowe otaczające jezioro, zwane tutaj także spleją, przez które wiedzie drewniana kładka. Występują tu rzadkie rośliny np. wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna czy modrzewnica zwyczajna. Ciekawostką na trasie jest około 300 letni dąb nazwany "Dominikiem", na cześć twórcy Parku prof. dr hab. Dominika Fijałkowskiego. Koniec ścieżki znajduje się we wsi Jamniki.

Ścieżka jest wyposażona w infrastrukturę turystyczną w postaci wiat z ławkami oraz tablic informacyjnych. Na początku ścieżki znajduje się parking dla samochodów. Fragment ścieżki od przystanku nr 1 do przystanku nr 7 jest przystosowany w taki sposób by mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne ruchowo.

Więcej informacji…

Ścieżka "Mietiułka" (rowerowa)

długość 21 km

Ścieżka zaczyna się we wsi Łowiszów, przy zbiorniku Wytyckim. Na trasie znajduje się torfowisko wysokie „Durne Bagno" z wieżą widokową. Ścieżka tworzy pętlę prowadząc przez kompleks stawów w Pieszowoli, a następnie wzdłuż rzeki Mietiułka do punktu, w którym rozpoczęliśmy przejażdżkę.

Nawierzchnię stanowią drogi polne i leśne.

Więcej informacji…

Ścieżka "Obóz Powstańczy"

długość. 4 km

Rozpoczynająca się w miejscowości Lipniak ścieżka przyrodniczo – historyczna „Obóz Powstańczy” przybliża wiele zjawisk przyrodniczych ze świata roślin i zwierząt, oraz daje turystom pełniejsze wyobrażenie o przebiegu Powstania Styczniowego na terenie Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego.

Więcej informacji…

Ścieżka "Perehod"

długość 5 km

Początek ścieżki we wsi Pieszowola, za parkiem podworskim, około 1 km od szosy Sosnowica - Kołacze.  Ścieżka prowadzi przez kompleks stawów założonych w okresie międzywojennym przez szlachcica Krasowskiego - właściciela dworu w Pieszowoli. Ich aktualna powierzchnia wynosi ok. 120 ha. Ścieżka ma charakter ornitologiczny. Najciekawsza jest w okresie przelotów ptaków, których obserwację ułatwiają 2 wieże i schron obserwacyjny. Można tu spotkać liczne gatunki kaczek, gęsi, czapli, błotniaków, a także bociana czarnego, kormorana, żurawia, czy nawet orła bielika. Po 5 kilometrowym spacerze wracamy do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wędrówkę. Tutaj ścieżka się kończy.

Więcej informacji…

Ścieżka "Spławy"

długość 3,5 km

Początek znajduje się za Ośrodkiem Dydaktyczno - Muzealnym PPN w Załuczu Starym. Ścieżka wiedzie głównie drewnianą kładką pozwalającą poznać cenne zespoły leśne: subborealną brzezinę bagienną oraz ols kępowo-dolinkowy, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Jej szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki.

Ostatni odcinek kładki oraz pomost widokowy nad jeziorem Łukie są przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo.

Więcej informacji…

Ścieżka "Tropem przyrody"

Mini ścieżka edukacyjna "Tropem przyrody" przeznaczona jest dla najmłodszych, a także dla osób które nie są w stanie wyruszyć na dłuższe szlaki. Polecana jest również grupom zorganizowanym, jako uzupełnienie zajęć prowadzonych w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym Parku (Urszulin). Ścieżka została wyposażona w urządzenia edukacyjne, dzięki którym w atrakcyjnej formie można poznać mieszkańców Poleskiego Parku Narodowego.

 Więcej informacji...

Ścieżka "Żółwik"

długość 0,5 km

Ścieżkę wytyczono na terenie Ośrodka Dydaktyczno - Muzealnego PPN w Załuczu Starym. Przeznaczona jest dla najmłodszych miłośników przyrody. Przedstawia m.in. strukturę lasu, opisuje życie żółwia błotnego oraz prezentuje stworzony przez Park niewielki Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Na trasie ścieżki umieszczono również urządzenia służące edukacji przez zabawę m.in. skocznię, grające cymbały czy koło fortuny.

Więcej informacji…

Ścieżka dydaktyczna "Czahary"

długość 6,5 km

Malowniczy Poleski Park Narodowy zyskał kolejną atrakcję. Na turystów i miłośników przyrody czeka ścieżka dydaktyczna „Czahary“, wytyczona w obrębie Bagna Bubnów. Termin „czahary“ był znany już w XVII wieku i oznaczał mokradła, na których występowały liczne krzewy. Nazwa ścieżki idealnie obrazuje charakter nowej poleskiej atrakcji. Trasa o długości 6,5 km została poprowadzona przez otwarte tereny torfowiska niskiego a także przez lasy i kompleksy łąkowe. Nowo powstała ścieżka z pewnością będzie cieszyć się uznaniem wśród osób, których pasją jest ornitologia. Na trasie będzie można zobaczyć wiele interesujących gatunków ptaków, wśród nich najrzadszego migrującego ptaka w Europie – wodniczkę. Ze względu na bioróżnorodność obszaru odwiędzający spotkają licznych przedstawicieli rodzimej fauny i flory – w tym łosie czy jelenie. Ścieżka „Czahary“ jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Podziwianie przyrody ułatwią  platformy widokowe, miejsca postojowe czy zadaszenia.

Więcej informacji...

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.