Obiekt: s-z / Zamość

Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Zamość

Idealne miasto renesansu zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando, na zlecenie hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w 2. poł. XVI w. Sercem Zamościa jest Rynek Wielki, o wymiarach 100 × 100 m, wraz z majestatycznym ratuszem oraz podcieniowymi kamienicami. Obszar Starego Miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najciekawszych zabytków należą: katedra, gmach Akademii Zamojskiej, synagoga oraz fragmenty dawnych fortyfikacji. Dużą atrakcją miasta jest ogród zoologiczny.

Rynek Wielki, ratusz i kamienice ormiańskie. Rynek Wielki w Zamościu to jeden z najpiękniejszych placów XVII-wiecznej Europy. Ma wymiary 100 x 100 metrów i otoczony jest kolorowymi kamienicami z podcieniami, nadającymi mu niezwykłego uroku. Uwagę zwraca Ratusz z monumentalnymi barokowymi schodami oraz wieżą, z której grany jest hejnał w trzy strony świata. Według miejscowych podań Jan Zamoyski, ze względu na zatarg z Krakowem, zabronił go grać właśnie w tym kierunku. Także na północnej pierzei Rynku wzrok przyciągają się bogato zdobione kamienice ormiańskie, zawdzięczające swą nazwę kupcom ormiańskim. Są one siedzibą Muzeum Zamojskiego.

Katedra Zamojska. Kolegiata została wybudowana w latach 1587 – 1598, według projektu włoskiego architekta Bernardo Morando. Fundatorem był założyciel miasta, kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski. Ta wspaniała świątynia o smukłych proporcjach, z kolebkowym sklepieniem z lunetami, pokrytym geometryczną siatką ornamentalnych sztukaterii, stała się wzorcem do naśladowania w budownictwie sakralnym 1. połowy XVII wieku. Budowla odegrała znaczącą rolę w ukształtowaniu specyficznego typu architektury późnorenesansowej, zwanego renesansem lubelskim. W posadzce kaplicy Przemienienia Pańskiego, zwanej też Ordynacką lub Zamoyskich, znajduje się płyta epitafijna Jana Zamoyskiego, pod którą spoczywają jego prochy. W 1992 roku, po ustanowieniu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, świątynię podniesiono do rangi katedry.

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. W Muzeum zestawiono i opisano różne formy sztuki fortecznej i militariów. Nie ma w Polsce drugiego takiego muzeum, w którym można byłoby prześledzić rozwój sztuki wojennej od XVI wieku do połowy XX wieku poprzez ekspozycję broni i wyposażenia żołnierzy. Wszystkie obiekty, Muzeum Fortyfikacji i Broni Oddział Muzeum Zamojskiego w Zamościu, przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Trasa turystyczna Bastion VII. Atrakcja pozwala zainteresowanym zajrzeć do wnętrza zamojskiej twierdzy. Wiedzie przez galerię strzelecką i kazamaty. Od kwietnia do października można spróbować strzału z armaty i z łuku oraz wejść na dach Nadszańca, który stanowi dobry punkt widokowy.

Synagoga. Powstała w 1. połowie XVII wieku. We wnętrzu zachowała się szafa ołtarzowa (aron ha-kodesz), służąca do przechowywania Tory. W gmachu działa punkt informacji turystycznej i kulturalnej Szlaku Chasydzkiego oraz Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i okolic. Synagoga wciąż pełni funkcje religijne.

Ogród Zoologiczny. Zamojskie zoo zamieszkuje ok. 2000 zwierząt należących do 260 gatunków. Jeżeli chcesz stanąć oko w oko z tygrysem oraz pomachać niedźwiedziowi to bardzo dobrze trafiłeś. Na terenie Ogrodu znajduje się plac zabaw, park linowy oraz restauracja.

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.