Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Ziemia Łukowska

Jeszcze nie do końca odkryte przez turystów, pod wieloma względami wyjątkowe miejsce na mapie Lubelszczyzny. Niepowtarzalne walory przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że jest to idealne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej.

Na rowerzystów czeka ok 330-kilometrowa sieć oznakowanych szlaków, pozwalających dotrzeć do najbardziej interesujących miejsc. Jeden z nich prowadzi do Rezerwatu Jata, który wśród form ochrony przyrody w Polsce, pod względem długości istnienia ustępuje tylko Białowieskiemu Parkowi Narodowemu.

Historyczną stolicą tych ziem jest Łuków. W mieście znajdują się dwa barokowe zespoły kościelno-klasztorne z XVIII w. – pobernardyński i popijarski. W części zabudowań klasztornych znajduje się Muzeum Regionalne z bogatymi zbiorami etnograficznymi oraz geologiczno-archeologicznymi.

Pobliski, malowniczo położony nad rzeką Świder, otoczony lasami Stoczek Łukowski zasłynął z pierwszej zwycięskiej bitwy wojsk polskich w powstaniu listopadowym. Wydarzenie to upamiętnia pomnik z 1931 r. wystawiony z okazji setnej rocznicy.

Koniecznie należy odwiedzić  Wolę Okrzejską, miejscowość, w której urodził się polski Noblista Henryk Sienkiewicz.Miejscowe Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania jego dzieł.

We wsi Wola Gułowska znajduje się barokowy kościół z przełomu XVII i XVIII w., jeden z największych w regionie, będący Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Na cmentarzu parafialnym możemy zobaczyć kwaterę żołnierzy gen. Kleeberga z SGO „Polesie”, poległych w dniach 3-5 października 1939 r. Ich pamięć popularyzuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.

 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.