Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Kraina Lessowych Wąwozów

Położona w zachodniej części województwa lubelskiego kraina z największym w Europie skupiskiem lessowych wąwozów. To jeden z najbardziej interesujących regionów turystycznych Polski - urokliwe krajobrazy cennych przyrodniczo obszarów, unikalne zabytki, ciekawa architektura, nowoczesne spa oraz smakowita oferta kulinarna tworzą niepowtarzalna aurę tego miejsca. Kraina Lessowych Wąwozów obfituje w sieć różnorodnych szlaków turystycznych, m.in. pieszych, rowerowych, nordic walking i konnych. Miłośnicy turystyki aktywnej mogą także skorzystać z oferty spływów kajakowych przez malowniczy Małopolski Przełom Wisły. Wśród wielu miejsc, które warto tu odwiedzić znajdują się takie perełki jak Kazimierz Dolny, Puławy czy słynący z walorów uzdrowiskowych Nałęczów.

Kazimierz Dolny. Ulubione miejsce plenerów malarzy, fotografików i filmowców. Swoją sławę zawdzięcza znakomitej harmonii krajobrazu, łączącego przyrodę Małopolskiego Przełomu Wisły ze wspaniałą architekturą. Z okresu fundacji miasta przez Kazimierza Wielkiego pochodzą zamek i kamienna baszta, które dawniej strzegły przeprawy wiślanej. Największy rozwój handlu, miał miejsce w XVI i XVII w. W tym okresie rozbudowano miasto w renesansowym stylu – powstały kościoły: Farny oraz pw. św. Anny, kamienice Przybyłów i Celejowska oraz spichlerze. Nad Wisłą leży port i bulwar spacerowy. Wokół miasteczka rozpościera się Kazimierski Park Krajobrazowy. Jest to doskonałe miejsce do spacerów ścieżkami prowadzącymi przez lessowe wąwozy i wysokie skarpy z punktami widokowymi na panoramę Wisły.

Puławy. Największe miasto lubelskiego Powiśla, ważny ośrodek naukowo-badawczy i przemysłowy, znany z klasycystyczno-romantycznego zespołu pałacowo-parkowego Czartoryskich. W rozległym parku na wiślanej skarpie wznosi się pałac oraz zespół budowli ogrodowych projektowanych w większości przez Piotra Christiana Aignera, w duchu antyku, neogotyku i orientu. W Domku Gotyckim i Świątyni Sybilli księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze polskie muzeum. Nieopodal nad Wisłą znajduje się port jachtowy z wieżą oraz bulwar spacerowy.

Nałęczów. Jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. W końcu XIX w. był to znany kurort, lubiany przez wielu wybitnych Polaków, m.in. Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego (dwaj ostatni mają tu swoje muzea). Nałęczów  cieszy się renomą  miasta-ogrodu, położonego pośród lasów i wąwozów Płaskowyżu Nałęczowskiego, z willową zabudową wzorowaną na domach z tatrzańskich i alpejskich kurortów. Do najważniejszych atrakcji zalicza się Park Zdrojowy z klasycystycznym Pałacem Małachowskich i innymi zabytkowymi obiektami. We wschodniej części miasta, na Bochotnickim Wzgórzu, wznosi się barokowy kościół parafialny fundacji Małachowskich. Obok niego znajduje się cmentarz z grobami wielu wybitnych Polaków.

Wojciechów. Duża wieś agroturystyczna, znana z żywych tradycji ludowego kowalstwa. Odbywają się tu coroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Najważniejszym zabytkiem jest Wieża Ariańska wzniesiona przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Miała ona charakter obronno-mieszkalny. Jest jednym z niewielu istniejących do dnia dzisiejszego przykładów tego typu budowli w Polsce. Obecnie w Wieży mieści się Gminny Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa, Biblioteka Gminna, Punkt Informacji Agroturystycznej oraz Kawiarnia Ariańska.

Wąwolnica. Miejscowość na Płaskowyżu Nałęczowskim i sanktuarium maryjne, rozwijające się od ponad 700 lat. Z dawnego miasta i królewskiego zamku Kazimierza Wielkiego pozostała gotycka kaplica z cudowną figurą Matki Boskiej Kębelskiej z ok. 1440 r. Główną świątynią sanktuarium jest neogotycka bazylika z lat 1907-14, z drugą gotycką rzeźbą w typie „Pięknych Madonn” z przełomu XIV-XV w. Przy sanktuarium działa dom pielgrzyma oraz muzeum parafialne. W pobliskim Kęble stoi kaplica upamiętniająca objawienia maryjne z czasów najazdu Tatarów w 1278 r., z kopią figury MB Kębelskiej.

Karczmiska. Duża wieś, powstała w czasach kazimierzowskich, z królewskim folwarkiem, leżąca  na handlowym szlaku do wiślanej przeprawy w Bochotnicy, znana z gościnnych karczm i zajazdów. Znajduje się tu centralna stacja jedynej w regionie kolejki wąskotorowej, organizującej w sezonie wiosenno-letnim wycieczkowe kursy dla turystów.

 

Więcej informacji: www.kraina.org.pl
Pakiety turystyczne Krainy Lessowych Wąwozów: sztukaodpoczynku.pl

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.