Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Biała Podlaska

Miasto w dolinie Krzny będące niegdyś własnością Radziwiłłów. Zachowała się część dawnego zespołu zamkowego z XVII-XVIII w. (m. in. budynki bramne i oficyny) oraz fortyfikacji z bastionami i wieżami. Znajduje się tu Muzeum Połudiowego Podlasia, prezentujące zbiory sztuki, historii, archeologii, numizmatyki i etnografii, w tym jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich XVII-XIX wieku. W muzeum można oglądać także m. in. spuściznę dorobku twórczego znanego malarza z Dąbrowicy Małej - Bazylego Albiczuka. W stolicy Południowego Podlasia zobaczymy wiele ciekawych zabytków, które opowiedzą nam historię miasta. Oto one:

Brama Wjazdowa. Prowadziła do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Została wzniesiona w XVII wieku staraniem Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Zaprojektował ją Augustyn Locci Młodszy. Fasada bramy komponowana była na wzór łuku tryumfalnego. Zdobią ją kolumny oraz elementy dekoracyjne: popiersia Karola Radziwiłła i jego małżonki Anny, oraz płaskorzeźby "Spawiedliwości" po lewej stronie i "Męstwa" po prawej.

Budynek dawnej Akademii Bialskiej. Na frontowej elewacji od ul. Warszawskiej znajduje się data 1628 - to rok założenia szkoły. Wkrótce jej patronem stała się Akademia Krakowska, która oddelegowała tu swoich wykładowców – dlatego bialską szkołę zaczęto tytułować Akademią. Popularność i poziom szkoły rosły do tego stopnia, że w 1. połowie XVIII wieku nazywano ją „Podlaskimi Atenami”. Akademia Bialska wykształciła wielu sławnych ludzi wśród, których należy wymienić Józefa Ignacego Kraszewskiego, powstańców styczniowych - Romana Rogińskiego i księdza Stanisława Brzóskę. Ze szkołą związani byli również Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz. Obecnie w dawnej akademii mieści się Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego.

Kościół pw. św. Anny. Został wzniesiony w latach 1597-1602, w oparciu o fundamenty zboru ariańskiego. Znajdująca się w świątyni kaplica pod wezwaniem św. Jana Kantego z 1625 r., uważana jest za jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych na Podlasiu. Na sklepieniu kaplicy znajdują się późnobarokowe obrazy ukazujące życie Mikołaja Radziwiłła, otoczone bogatymi sztukateriami.

Kościół pw. św. Antoniego i klasztor braci mniejszych kapucynów. Pierwszy kościół i klasztor był drewniany. Murowany kościół w stylu późnego baroku zbudowano w latach 1673-87, zaś klasztor w latach 1687-92. Ich fundatorem był książe Michał Kazimierz Radziwiłł i jego małżonka Katarzyna Emerencjanna z Sobieskich. Pierwotnie zabudowania należały do reformatów. Kres ich obecności w Białej Podlaskiej położyła kasata dokonana przez rząd carski w 1864 r. Kościół przejściowo był filią kościoła parafialnego św. Anny, następnie przekształcono go na cerkiew unicką, potem prawosławną. Klasztor służył urządzanym od 1866 r. kursom nauczycieli szkół rosyjskich i trzyletniemu seminarium przygotowującemu kandydatów do zawodu nauczyciela w rosyjskich szkołach elementarnych. W 1968 r. kościół został objęty przez ojców kapucynów.

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.