Dodaj do mojej trasy Usuń z mojej trasy

Lasy Janowskie

Lasy Janowskie stanowią zachodnią część dawnej Puszczy Solskiej, zwartego kompleksu leśnego zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce, z zachowanymi fragmentami o charakterze puszczy. Ciągnie się on od brzegu Wisły aż do granicy państwa w rejonie Hrebennego (to aż 140 km!). Aby poznać bliżej to wyjątkowe miejsce, najlepiej jest skorzystać ze znakowanych ścieżek edukacyjnych oraz szlaków rowerowych.

Rezerwaty. Wśród najcenniejszych rezerwatów przyrody znajdują się m.in.: Imielty Ług - chroniący kompleks śródleśnych stawów z groblami, Lasy Janowskie - rezerwat przyrodniczo-historyczny na Porytowym Wzgórzu na którym rozegrała się największa bitwa partyzancka II wojny światowej. W pobliżu wsi Szklarnia utworzono ostoję konika biłgorajskiego – potomka tarpanów. Z Janowa Lubelskiego do Szklarni można dostać się korzystając z 19-kilometrowej ścieżki rowerowej. 

Arbotreum. W części lasu, porośniętym wiekowymi sosnami, utworzono Arbotreum - parku leśny z oczkami wodnymi, ścieżkami, mostkami, kładkami i turystycznymi zadaszeniami. To popularne miejsce dla uprawiających Nordic Walking oraz jogging. Poprowadzono tu  pieszą trasę edukacyjną o długości 800 m oraz utworzono ścieżkę pieszo-rowerową łączącą arboretum z Zoom-em Natury.

Zoom Natury. To ogromnym parkiem rekreacji, położony nad Zalewem Janowskim, z piękną, piaszczystą, plażą ciągnącą o długości 500 m, pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie, atrakcyjny park linowy oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą. To idealne miejsce dla rodziców, którzy chcą ze swoimi dziećmi mądrze spędzić swój wolny czas. 

Janów Lubelski. W położone na skraju Lasów Janowskich miasteczko przyciąga turystów przede wszystkim walorami przyrodniczymi. Znajduje się tu także sanktuarium maryjne z kościołem i klasztorem dominikanów z lat 1694-1720, Skansen Kolei Leśnej oraz jeden z pierwszych pomników Tadeusza Kościuszki wzniesiony w 1818 roku.
 

Moja trasa

Funkcja „Moja trasa” pozwoli Ci w prosty i wygodny sposób zaplanować pobyt w Lublinie. Kliknij i dowiedz się więcej.